AKTUALNOŚCI

Mrągowska kajakarka p. Anna Puławska w Przedszkolu Stokrotka

poniedziałek, 07 października 2019 07:22

Mrągowska kajakarka w Przedszkolu „Stokrotka”

4 października 2019 r. nasze przedszkole odwiedziła kajakarka pani Anna Puławska, która jest srebrną medalistką Mistrzostw Świata, wicemistrzynią Europy oraz brązową medalistką Igrzysk Europejskich, w towarzystwie swojego chłopaka, który również jest sportowcem. Jesteśmy dumni z pani Anny, ponieważ dowiodła, że Mrągowo to miejsce, gdzie można rozwijać swoje zainteresowania i możliwości oraz dojść aż tak daleko jak srebro w Mistrzostwach Świata. Mrągowo to miasto, gdzie pani Ania się urodziła  i wychowała. Uczęszczała od 4 klasy do mrągowskiej Szkoły Sportowej oczywiście w sekcji kajaki oraz do Szkoły Muzycznej, gdzie grała na skrzypcach. Zainteresowanie kajakami zaczęło się więc w przypadku pani Anny w wieku 9 lat.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu patriotycznego „Kto Ty jesteś? – Polak mały”, który zawiera dział poświęcony sławnym osobom pochodzącym z Mrągowa. Taką osobą jest niewątpliwie pani Ania, która ma na swoim koncie wiele sukcesów, a przy tym jest niezwykle sympatyczna i skromna.

A oto historia naszego gościa zaczerpnięta z Wikipedii:

„W 2017 roku zdobyła srebrny medal w czwórce na 500 metrów na mistrzostwach Europy w Płowdiwie. Do tego dołączyła również brązowy medal w dwójce na dystansie 500 metrów z Beatą Mikołajczyk.

Rok później na mistrzostwach EuropyBelgradzie ponownie zdobyła brąz, lecz tym razem w jedynce na 500 metrów. W sierpniu tego samego roku zdobyła również brązowy medal mistrzostw świataMontemor-o-Velho w zawodach czwórek na 500 metrów.
W składzie były także Karolina NajaHelena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk.

W 2019 roku na Igrzyskach Europejskich w Mińsku zdobyła brązowy medal w czwórce na dystansie 500 metrów w tym samym składzie, co na poprzednich mistrzostwach świata.  Wystąpiła także w jedynce na tym samym dystansie, zajmując w finale szóste miejsce.
W sierpniu tego samego roku na Mistrzostwach Świata w Segedynie zdobyła srebrny medal
w dwójce na 500 metrów z Karoliną Nają oraz brązowy w czwórce na 500 metrów”.

Dalsza część artykułu: Mrągowska kajakarka p. Anna Puławska w Przedszkolu Stokrotka

 

Dobre rady na odpady

środa, 02 października 2019 09:23

„Dobre rady na odpady”

Odpady są nieodzownym cywilizacyjnie ubocznym aspektem naszego życia.

Przeciętnie człowiek w ciągu roku „produkuje” ok 350 kg śmieci. Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza.

Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Rozdzielając je w gospodarstwie domowym ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Innym dobrodziejstwem segregacji odpadów jest pozyskiwanie surowców wtórnych, co skutkuje mniejszym zużyciem zasobów naturalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest tańsza.     Segregacja śmieci zwiększa również naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy. Działając systematycznie w ten sposób, wyrabiają się w nas nawyki porządku i oszczędności.

Odpady zebrane w sposób selektywny ( papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne, zielone i popiół ) odbierane będą zgodnie z ustalonym harmonogramem, dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mrągowie www.mragowo.pl oraz w Magazynie Mrągowskim.

Problematyczne w segregowaniu mogą być niektóre śmieci. Dobrym przykładem są tutaj np. kartony po mleku czy sokach, z segregacją których sporo osób ma nie lada kłopot. Kartony tego typu to opakowania wielomateriałowe. Należy je wyrzucać do żółtego pojemnika. Wcześniej najlepiej jeszcze oderwać rogi przyklejone do boków kartonu i zagnieść go tak, aby zajmował jak najmniej miejsca.

Czy myć śmieci przed wyrzuceniem? To kolejny problem, którzy często pojawia się przy segregacji. Jeśli chodzi np. o kubeczek po jogurcie – nie trzeba go myć przed wyrzuceniem. To samo dotyczy zużytego słoika czy wykorzystanej butelki. Nie szkodzi, że są nieumyte. Odpady myte są w sortowni. Nie trzeba też pamiętać o tym, aby oddzielnie wyrzucać szklaną butelkę do pojemnika na szkło, a jej zakrętkę do pojemnika na metal.

Segregacja odpadów przekłada się na wymierne korzyści dla nas wszystkich. Wrzucając do niebieskiego kosza na śmieci papier i tekturę, przyczyniamy się do ratowania lasów przed wycinką. Jedna tona zgromadzonej makulatury dostarcza tyle surowca, co 17 drzew. Z surowca pozyskiwanego w wyniku recyklingu makulatury produkowane są kartony, teczki, zeszyty szkolne itd. Nie tylko zbieranie makulatury pozwala nam na wyraźne oszczędności. Tona szkła dostarcza surowca do wytworzenia ponad 3000 butelek półlitrowych, tona butelek typu PET w zupełności wystarcza, aby wyprodukować około 100 polarów, z kolei tona zużytej folii pozwoli na wyprodukowanie aż 55 550 toreb na zakupy. Wykorzystywanie posegregowanych odpadów to również naprawdę duże oszczędności energetyczne. Przetworzenie jednej puszki

z aluminium oznacza oszczędność energii, która z powodzeniem wystarczy do zasilania telewizora nawet przez trzy godziny. Recykling jednej zaledwie torby z plastiku pozwala na zaoszczędzenie energii umożliwiającej świecenie żarówki (60W) przez mniej więcej 10 minut. Liczby mówią same za siebie. Segregacja odpadów naprawdę się opłaca.

Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji śmieci przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, gleby i wody. Ograniczamy również liczbę odpadów w swoim otoczeniu, chroniąc zasoby naturalne, z których korzystamy nie tylko my, współcześnie żyjący, ale które będą służyły także kolejnym pokoleniom.

Julita Mantei

 

 

 

Posprzątajmy świat - o przyrodę dbajmy

wtorek, 01 października 2019 07:24

„Posprzątajmy świat- o przyrodę dbajmy”

„Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania, która swój początek miała w 1989 roku, kiedy 40 tys. mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. W Polsce akcję „Sprzątanie Świata” zapoczątkowała Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku. I tak od 30 lat ludzie na całym świecie jednoczą się w trzecim tygodniu września, by wspólnymi siłami posprzątać śmieci, które zalegają na naszej planecie.

Od wielu lat nasze przedszkole również bierze udział w akcji i dlatego w poniedziałek 23.09.2019 roku zmobilizowane i pełne energii dzieci z grup: III „Maki”, IV „Stokrotki”, V „Niezapominajki”, VI „Słoneczniki” oraz VII „Fiołki” założyły na swoje małe rączki jednorazowe rękawiczki, wzięły worki i ruszyły posprzątać teren przedszkola oraz pobliski  „Park Sikorskiego”.

Głównym celem zaangażowania dzieci w akcję było kształtowanie w nich postaw proekologicznych, ponieważ wiek przedszkolny to najlepszy okres, w którym zaszczepione wartości, tj. poszanowanie przyrody pozostaną w nich na długo. Maluchy z Przedszkola „Stokrotka” doceniają piękno otaczającej ich przyrody, czują się odpowiedzialne za losy naszej planety i dlatego z chęcią wzięły udział w akcji i z ogromnym zaangażowaniem zbierały śmieci, które napotkały na swojej drodze.

Udział w akcji „Sprzątanie Świata” to niejedyne działanie poprzez, które troszczymy się o matkę Ziemię. Każdego dnia w naszym przedszkolu segregujemy śmieci, które umieszczamy w odpowiednich pojemnikach do tego przeznaczonych. Zbieramy plastikowe nakrętki po napojach, dzięki czemu dodatkowo wspieramy akcje charytatywne. Kładziemy duży nacisk na edukację dzieci w kierunku segregacji śmieci, oszczędzania wody i prądu.

Zachęcamy wszystkich, małych i dużych, by każdego dnia troszczyli się o najcudowniejsze miejsce na świecie, nasz dom, naszą Ziemię.

Justyna Godlewska

 

"Posprzątajmy świat - o przyrodę dbajmy"

środa, 25 września 2019 09:05

„Posprzątajmy świat- o przyrodę dbajmy”

„Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania, która swój początek miała w 1989 roku, kiedy 40 tys. mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu.

W Polsce akcję „Sprzątanie Świata” zapoczątkowała Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku. I tak od 30 lat ludzie na całym świecie jednoczą się w trzecim tygodniu września, by wspólnymi siłami posprzątać śmieci, które zalegają na naszej planecie.

Od wielu lat nasze przedszkole również bierze udział w akcji i dlatego w poniedziałek 23.09.2019 roku zmobilizowane i pełne energii dzieci z grup: III „Maki”, IV „Stokrotki”, V „Niezapominajki”, VI „Słoneczniki” oraz VII „Fiołki” założyły na swoje małe rączki jednorazowe rękawiczki, wzięły worki i ruszyły posprzątać teren placu zabaw i „Parku Sikorskiego”, znajdującego się w pobliżu przedszkola.

Głównym celem zaangażowania dzieci w akcję było ukształtowanie w nich postaw proekologicznych, ponieważ wiek przedszkolny to najlepszy okres, w którym zaszczepione wartości, tj. poszanowanie przyrody pozostaną w nich na długo. Maluchy z Przedszkola „Stokrotka” doceniają piękno otaczającej ich przyrody, czują się odpowiedzialne za losy naszej planety i dlatego z chęcią wzięły udział w akcji i z ogromnym zaangażowaniem zbierały śmieci, które napotkały na swojej drodze.

Zachęcamy wszystkich, małych i dużych, by każdego dnia troszczyli się o najcudowniejsze miejsce na świecie, nasz dom, naszą ZiemięJ

Justyna Godlewska

 

Przyroda Polski. Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur

poniedziałek, 17 czerwca 2019 00:00

 

Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur nasze przedszkolaki poznawały m.in. poprzez cykl spotkań z leśnikiem, na których słuchały opowieści przyrodniczych o naszym regionie, a także oglądały przyrodnicze pokazy multimedialne. Grupy starsze miały okazję poznać las z bliska podczas wycieczki, posłuchać opowieści o zwierzętach, które można w nim spotkać, a także usłyszeć śpiew ptaków, rozpoznając do kogo należy.

Dalsza część artykułu: Przyroda Polski. Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur

   

PARADA POSTACI BAJKOWYCH 2019r.

wtorek, 11 czerwca 2019 04:25

 

 

1 czerwca 2019r. odbyła się w  Mrągowie Parada Postaci Bajkowych organizowana przez pracowników Biblioteki Miejskiej, oddziału dla dzieci obchodzona w ramach XIII Światowych Dni Bajki. Uczestnikami były dzieci i rodzice z mrągowskich przedszkoli. Przedszkole „Stokrotka” wyróżniało się tradycyjnie zielonymi plakietkami z numerami. Pomagały one jury w podjęciu decyzji, które ze strojów są najciekawsze.

Dalsza część artykułu: PARADA POSTACI BAJKOWYCH 2019r.

 

„Co wiemy o Polsce?” – teleturniej wiedzy

poniedziałek, 10 czerwca 2019 00:00

Tradycją naszego przedszkola jest również organizowany co roku Festyn Rodzinny. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Dobra rodzina razem się trzyma”. Jedną z jego atrakcji był teleturniej wiedzy o naszym kraju pt. „Co wiemy o Polsce?”. Do teleturnieju z ogromną chęcią i zaangażowaniem przystąpiły zarówno przedszkolaki jak i ich rodziny i opiekunowie. Konkurs stanowił jedną z największych atrakcji naszego festynu, a dzieci i zaproszeni goście wykazali się dużą wiedzą z zakresu historii, geografii jak i ciekawostek o naszym kraju


   

Strona 10 z 33