AKTUALNOŚCI

Koncert pieśni regionalno-patriotyczny 2023

czwartek, 23 listopada 2023 10:00

17.11.23 w naszym Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie odbył się „Koncert pieśni regionalno- patriotyczny”. Wydarzenie to stało się  coroczną tradycją.
W koncercie wzięły udział wszystkie dzieci nawet te najmłodsze. Koncert ma na celu pogłębienie i umocnienie postaw patriotyzmu, nabywanie szacunku do Ojczyzny od najmłodszych lat, a także przybliżenie naszej historii i ułatwienie jej zrozumienia.

Dzieci zaprezentowały piosenki, pieśni, tańce i wiersz. Młodsze przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. „ Polska to mój drugi dom”, „ Kocham Cię Polsko”, a także zaprezentowały utwór rytmiczny z kartkami biało-czerwonymi pt. „Kto Ty jesteś”. Starsze dzieci natomiast zatańczyły tańce; ”Koziorajka” i „Owczareczka”, a Marcelka D.          wyrecytowała wiersz W. Bełzy pt” Modlitwa Polskiej Dziewczynki”. Dzieci wysłuchały piosenki pt.” Dla Polski gramy”, taniec „Walc a- mol F. Chopina”. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć przyśpiewkę pt. „Chłopaki, dziewczyny” w wykonaniu grupy starszej i piosenkę pt. „Lajkonik”, a także pięknie odśpiewane „Legiony” i piosenka „ Polska Rodzina”.

Na koniec koncertu całe przedszkole odśpiewało hymn narodowy” Mazurek Dąbrowskiego” oddając w ten sposób szacunek symbolom narodowym.

Anna Stankiewicz

 

Dzień czystego powietrza 2023

czwartek, 23 listopada 2023 09:58

Dnia 14 listopada 2023r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Czystego Powietrza. W tym dniu zostały zorganizowane zabawy badawcze z powietrzem podczas, których dzieci odkryły, że powietrze istnieje, choć jest niewidoczne,  wszechobecne, bezbarwne, bezwonne, nie ma smaku. Dzieci poznały znaczenie powietrza dla naszego zdrowia - nie można żyć bez powietrza. Przedszkolaki  dowiedziały się, jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczania powietrza oraz jak im przeciwdziałać. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza grupy przedszkolne wykonały plakaty lub prace plastyczne zachęcające do ochrony czystości powietrza.

Troska o czystość powietrza jest naszym wspólnym celem. Czyste powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Dzieci są bardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza, a dorastanie w zanieczyszczonym środowisku może odbić się na ich dorosłym życiu.

Pamiętajmy, aby w czasie epizodów smogowych małe dzieci nie przebywały na zewnątrz. Kiedy w trakcie zabawy dziecko szybko się porusza oraz intensywnie oddycha, więcej powietrza wraz z  zanieczyszczeniami smogowymi dociera do jego płuc. Niekorzystny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dziecka jest spowodowany niedojrzałą budową układu oddechowego, może być to powodem ostrej reakcji zapalnej, a także zaostrzenia np. astmy. Objawy podrażnienia układu oddechowego przez zanieczyszczenia powietrza do złudzenia przypominają objawy infekcji.

Wszyscy odczujemy skutki oddychania zatrutym powietrzem ale do grupy zwiększonego ryzyka należą: dzieci, osoby starsze, których odporność z  wiekiem obniża się oraz ludzie, którzy cierpią na różnorodne schorzenia układu krążenia i  oddechowego, ponieważ oddychanie smogiem nasila objawy chorób z  którymi się zmagają.

Co możesz zrobić, aby zapobiegać powstawaniu smogu:

• rozsądnie korzystaj ze środków komunikacji – częściej wybieraj rower, rolki, hulajnogę lub zbiorowe środki transportu, np. autobus, tramwaj, pociąg zamiast samochodu,

• uświadamiaj innych o problemie smogu,

• jeśli ogrzewasz mieszkanie przy pomocy pieca, dbaj o jakość paliwa (suchy węgiel dobrej jakości, suche drewno pochodzące z drzew liściastych), nie wrzucaj do pieca rzeczy do tego nieprzeznaczonych (meble, plastik, rzeczy gumowe, ubrania oraz inne śmieci),

• sadź w swojej okolicy nowe drzewa oraz chroń te już rosnące,

• staraj się kupować produkty wytwarzane lokalnie – przyczynisz się w ten sposób do ograniczenia spalin produkowanych podczas transportu rzeczy z odległych miejsc.

 

Klaudia Nadrowska

 

światowy tydzień zwierząt

piątek, 20 października 2023 21:02

Światowy Tydzień Zwierząt

W tym roku szkolnym „Światowy Tydzień Zwierząt” obchodzony był w naszym przedszkolu w dniach od 02 – 06 października. Przez cały tydzień dzieci ze wszystkich grup poszerzały swoją wiedzę o różnych zwierzętach, opiece nad nimi, godnym traktowaniu a także radości jaką możemy czerpać posiadając zwierzątko. Dzieci w różnych grupach miały okazję spotkać się i zobaczyć świnki morskie, żółwie oraz psy a także porozmawiać z weterynarzem, który udzielił cenne informacje na temat swojej pracy i opieki nad zwierzętami. Odwiedziny tych nietypowych gości sprawiły przedszkolakom mnóstwo radości. W tym czasie prowadzona była jak co roku zbiórka karmy dla psów i kotów, która przekazana została do Stowarzyszeń „Mazurski Kundel” oraz „Kociarze Mrągowo”. W imieniu wymienionych stowarzyszeń
i przedszkola z całego serca dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom za włączenie się do akcji.

Opracowała Milena Stachelek

 

Dzień Przedszkolaka 2023-2024

poniedziałek, 25 września 2023 07:40

Dzień Przedszkolaka to ważne święto!

Uczcijmy je razem tańcem i piosenką!

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci przyczyniając się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Dzień Przedszkolaka, to niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu, na który dzieci czekają w naszym przedszkolu przez cały rok. Atrakcyjne tańce w wykonaniu przedszkolaków aktywizowały wszystkich wychowanków, bo wesołe rytmy zachęcały do wygibasów. Zabawa, śpiew i zdrowe przekąski otrzymane od Pani Dyrektor to tylko niektóre z atrakcji jakich doświadczali najmłodsi w to szczególne dla nich święto. Szaleństwo i ogrom radości tego dnia sięgał zenitu, wszystkie Dzieci były w fantastycznych humorach.  Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w sercach naszych Drogich Przedszkolaków. Był to zdecydowanie niezapomniany dzień, pełen emocji i wrażeń dla wszystkich! Naszym Pociechom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w Przedszkolu Publicznym Nr 1 ”Stokrotka” w Mrągowie, a Rodzicom gratulujemy tak cudownych Dzieci!

 

Opracowała: Julita Mantei

 

Uroczyste Zakończenie Przedszkola 2022/2023

czwartek, 29 czerwca 2023 07:07

Coś się kończy, coś nowego się zaczyna…” – Uroczyste Zakończenie Przedszkola

 

21 czerwca 2023 r. w Mrągowskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste zakończenia przedszkola. Tego dnia dzieci 6 - letnie z grupy VI i VII żegnały się z Dyrekcją, ze swoimi paniami oraz całym personelem. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowały specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Był Polonez, wiersze, tańce i piosenki. Za swój piękny występ wszystkie dzieci otrzymały gromkie brawa i pochwały. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, książki i medale. Były także życzenia i podziękowania ze strony p. Dyrektor, Burmistrza Miasta Mrągowa oraz Rodziców. Po programie artystycznym Pani Dyrektor podziękowała Rodzicom za ich zaangażowanie w życie ich dzieci i życie placówki, oraz dzieciom za występ życząc im by następny etap życia był początkiem wspaniałej, pełnej sukcesów drogi.  Podczas uroczystości nie zabrakło również podziękowań złożonych przez rodziców dla Dyrektora, nauczycieli i wszystkich pracowników, za serce, trud i cierpliwość okazaną ich dzieciom. Pożegnania zawsze są trudne, ale to pożegnanie zawiera w sobie obietnice przygody jaką jest przecież dorastanie. Tak to już jest, coś musi się skończyć,  aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia. Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie, dzieciom natomiast życzymy wspaniałych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.

 

Opracowała: Julita Mantei

   

Sprawozdanie z realizacji Programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej, pt. „Mały Przedszkolak- Wielki Patriota” rok szkolny 2022/2023

środa, 28 czerwca 2023 00:00

Sprawozdanie z realizacji Programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej, pt. „Mały Przedszkolak- Wielki Patriota”

rok szkolny 2022/2023

 

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie realizowany jest program
z zakresu edukacji regionalno- patriotycznej, pt. „Mały Przedszkolak – Wielki Patriota”,
w grupach I- VII.

Program ma na celu:

 

 • Kształtowanie miłości, szacunku i przynależności społecznej, postawy patriotycznej oraz tożsamości narodowej i regionalnej.
 • Rozwijanie aktywnego udziału w życiu społeczności rodzinnej, przedszkolnej, lokalnej i państwowej.
 • Rozbudzenie zamiłowania do rodzimej przyrody.
 • Wprowadzanie dzieci w świat polskich tradycji.

 

Opis działań:

Obszar I. „Rodzina tu wszystko się zaczyna”

 1. 1. „Rodzina razem się trzyma” – realizacja tematów kompleksowych na temat rodziny, usystematyzowanie wiadomości na temat własnej rodziny (moi rodzice, moje rodzeństwo, moi dziadkowie, moja bliższa i dalsza rodzina) poprzez rozmowy, pogadanki, przykłady z literatury, filmy edukacyjne, piosenki, wiersze, zabawy w odgrywanie ról, wykonywanie prac plastycznych, upominków dla najbliższych.

Tematy kompleksowe dot. powyższego punktu zostały zrealizowane we wszystkich grupach wiekowych, tj. I- VII.

Podjęte działania:

 

 • prowadzenie zajęć z zakresu wspomagania rozwoju mowy, na które dzieci mogły przynieść zdjęcia z rodzinnych albumów i opowiadały o swojej rodzinie i tradycjach panujących w domach dzieci, organizowaniu wystawy zdjęć,
 • prowadzenie dyskusji dydaktycznych, zabaw ruchowych;
 • wykonywanie prac plastycznych o tematyce rodzinnej, tj. upominki dla rodziców, babć i dziadków, lepienie z masy solnej, pieczenie i ozdabianie pierników, wykonanie drzewa genealogicznego;
 • nauka wierszy, piosenek i układów tanecznych, m.in. podczas „Talentów Stokrotki” z okazji święta mamy i taty;
 • wprowadzanie zabaw: logopedycznych („Babcia sprząta mieszkanie”), zabaw z elementem dramy, słownikowych, słowotwórczych, pantomimicznych, zabaw z elementem arteterapii, dydaktycznych, zabaw matematycznych, konstruowanie gier ściganek, tj. „Rodzinna wycieczka”;
 • czytanie bajek i opowiadań o rodzinie, układanie historyjek obrazkowych,
 • „Pamiątki rodzinne”- realizacja działań z zakresu „Szkoła pamięta”- prezentacja pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty), przekazywanych z pokolenia na pokolenie podczas warsztatów z rodzicami;

 

Obszar I. „Rodzina tu wszystko się zaczyna”

1.            „Rodzina razem się trzyma” – realizacja tematów kompleksowych na temat rodziny, usystematyzowanie wiadomości na temat własnej rodziny (moi rodzice, moje rodzeństwo, moi dziadkowie, moja bliższa i dalsza rodzina) poprzez rozmowy, pogadanki, przykłady z literatury, filmy edukacyjne, piosenki, wiersze, zabawy w odgrywanie ról, wykonywanie prac plastycznych, upominków dla najbliższych.

Tematy kompleksowe dot. powyższego punktu zostały zrealizowane we wszystkich grupach wiekowych, tj. I- VII.

Dalsza część artykułu: Sprawozdanie z realizacji Programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej, pt. „Mały Przedszkolak- Wielki Patriota” rok szkolny 2022/2023

 

Konkursy o tematyce regionalno- patriotycznej 2022/2023

wtorek, 20 czerwca 2023 00:00

W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z naszej placówki wzięły udział w poniższych konkursach i akcjach:

 • „Wakacyjne wędrówki po Polsce”- konkurs mający na celu rozpoznawanie miejsc
  w Polsce.