AKTUALNOŚCI

Bal ekologiczny 2024

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 06:47

Bal ekologiczny - „Śmieciomoda” 2023-2024

 

12.04.2024 r. w Naszym przedszkolu „Stokrotka” tradycyjnie odbył się bal ekologiczny tzw. „Śmieciomoda”. Tydzień przed balem prowadziliśmy pogadanki z przedszkolakami w jaki sposób można wykorzystać materiały wtórne do przygotowania strojów na ten ważny dzień. Szczegółowych rad nauczycielki udzielały również rodzicom, którzy w efekcie przygotowali wspaniałe przebrania, wykazując się bardzo dużą pomysłowością. Stroje były w całości przygotowane z papieru, worków foliowych, kartonów, nakrętek itp. Podczas balu przechodząc po "czerwonym dywanie" w rytm muzyki disco wszystkie dzieci prezentowały z dumą swoje piękne, kreatywne stroje. Tego dnia uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych wspaniałych dzieci. To był cudowny dzień! Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor przygotowała dzieciom słodką, zdrową przekąskę niespodziankę i przepiękny dyplom. Śmieciomoda na długo pozostanie w pamięci Naszych Przedszkolaków

 

Jak przedszkolak może zdrowo przetrwać jesienno- zimowy czas

niedziela, 11 lutego 2024 00:00

Jak przedszkolak może  zdrowo przetrwać jesienno- zimowy czas”

 

Zmieniające się warunki pogodowe, zimowe chłody niosą ze sobą infekcje, przeziębienia, przechodzące niejednokrotnie w poważniejsze choroby, szczególnie górnych dróg oddechowych. W przedszkolu, tam gdzie dziecko ma kontakt z innymi dziećmi , o zarażenie się wirusami  bywa najłatwiej. Jedno z dzieci kichnie, zakaszle i to „mniej odporne dziecko „złapie” infekcje. Układ immunologiczny małego dziecka jest jeszcze niedojrzały, dlatego też najlepszym sposobem w walce z chorobami jest pomoc w usprawnianiu systemu odpornościowego naszych dzieci. Warto o to zadbać szybko i od najmłodszych lat, aby nie trzeba było sięgać po antybiotyki i inne lekarstwa. Najlepszym sposobem na zwalczanie chorób , to właściwy sposób odżywiania się i  jak najwięcej ruchu.

 

Dalsza część artykułu: Jak przedszkolak może zdrowo przetrwać jesienno- zimowy czas

 

Bal Karnawałowy 2024

wtorek, 23 stycznia 2024 09:56

Bal karnawałowy 2024

Przed feriami w naszym Przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci BAL KARNAWAŁOWY. Przedszkolaki miały okazję tego dnia, zmienić się w swojego ulubionego bohatera bajkowego, filmowego czy przedstawiciela zawodu, jaki je najbardziej interesuje. Pomysły dzieci i rodziców na przebrania były wyjątkowe i bardzo kreatywne. Tego dnia całe przedszkole zamieniło się karnawałową krainę pełną balonów, serpentyn i pięknych dekoracji. Radosna i porywająca do tańca muzyka, dała wszystkim okazję do wyrażania emocji i wspólnej wesołej zabawy.

 

Dzień Babci i Dziadka 2024

piątek, 19 stycznia 2024 09:08

„Babciu, Dziadku Kochamy Was” pod takim hasłem jak co roku obchodzona była uroczystość- „Święto Babci i Dziadka” w naszym przedszkolu. To święto jest bardzo ważne dola naszych wszystkich wychowanków. Dlatego ten dzień uczczony został w szczególny sposób. W pięknych  udekorowanych salach mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności wokalno- taneczne., a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa do nich skierowane. Dało się zauważyć u nie jednej Babci i u nie jednego dziadka pojawiały się lży, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Nie obyło się również bez wręczenia przez wnuki zrobionych upominków, które wykonywały od serca. W ten sposób wnuczęta chciały podziękować za troskę, cierpliwość i za dobre kochające ich serca.

To był dzień wyjątkowy, pełen wzruszeń, uśmiechów, radości i dumy.


Opracowała: Anna Stankiewicz

Artykuł na stronie Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych  link.

 

USPRAWNIANIE MOTORYKI MAŁEJ I DUŻEJ U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

czwartek, 04 stycznia 2024 00:00

„USPRAWNIANIE MOTORYKI MAŁEJ I DUŻEJ U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM”

„O INTEGRACJI SENSORYCZNEJ SŁÓW KILKA”

PRACA Z DZIECKIEM W OKRESIE PRZEDSZKOLYM UKIERUNKOWANA JEST NA OSIĄGNIĘCIE PONIŻSZYCH CELÓW ROZWOJOWYCH:

  • intensywny rozwój i integracja systemów sensorycznych,
  • rozwijanie sprawności w zakresie samoobsługi,
  • doskonalenie funkcji słuchowo- językowych i artykulacyjnych,
  • doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
  • doskonalenie motoryki małej i dużej,
  • rozwój motoryki małej i precyzyjnych ruchów dłoni.

 

MOTORYKA MAŁA (chwyt i manipulacja)

Motoryka mała- jest, to zespół czynności, które są wykonywane przy pomocy rąk- dłoni i palców.

Usprawnianie motoryki małej pozwala dziecku na zdobycie umiejętności chwytania i poruszania

przedmiotami oraz kontrolę ruchu dłoni i palców, co jest niezbędne do wykonywania wielu czynności dnia codziennego.

Usprawnianie zdolności motorycznych pozytywnie wpływa na całościowy rozwój dziecka, w tym na koordynację wzrokowo- ruchową, koncentrację uwagi, a w przyszłości na naukę czytania i pisania.

 

Dalsza część artykułu: USPRAWNIANIE MOTORYKI MAŁEJ I DUŻEJ U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

   

Andrzejki 2023

poniedziałek, 11 grudnia 2023 10:16

Andrzejki w „Stokrotce”! 2023/2024

 

Andrzejki obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To stara ludowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń, dzień ten miał magiczną moc! Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem.

Przedszkolaki próbowały dowiedzieć się czegoś więcej o swojej przyszłości  i właśnie z tego powodu wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Przychodząc tego dnia do przedszkola, niektóre dzieci przebrały się w piękne stroje - nie zabrakło wśród nas księżniczek, wróżek, kotków, czarodziejów, policjantów, supermanów i innych bajkowych postaci. Wspólnie wróżyliśmy oraz czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości.

Sale w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca, a nastrojowa muzyka  wprowadziła nas w świat magii.  Tego dnia na stolikach gościł przygotowany dla dzieci zdrowy poczęstunek, który jeszcze bardziej umilił ten zaczarowany dzień!

Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość.  Nie zabrakło „losowania zawodu”, tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów”,  i innych wróżb związanych z tym świętem. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji oraz wywołał ogrom uśmiechu na ich twarzach Naszych Dzieci.

Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże – jednego możemy być pewni – że najlepsza zabawa to tylko w Przedszkolu „Stokrotka”!

 

Opracowała: Julita Mantei

 

Aktywność fizyczna, a zdrowie dziecka

niedziela, 10 grudnia 2023 07:31

 

Ruch jest przejawem życia, towarzyszy człowiekowi od chwili urodzin. Jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje.

Występujący u dzieci "głód ruchu" jest wyrazem podświadomej chęci zaspakajania tej potrzeby zapewnienia niezbędnego czynnika stymulującego rozwój. Dlatego aktywność powinna być rozwijana już od najmłodszych lat. Ograniczenie aktywności ruchowej jest zdecydowanie niekorzystne, gdyż opóźnia rozwój dziecka.

Przed placówkami oświatowymi i domem rodzinnym stoi odpowiedzialne zadanie stworzenia dziecku możliwie najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju, z zachowaniem odpowiedniej proporcji między nauką, zabawą, odpoczynkiem biernym, a aktywnością fizyczną. Aktywność fizyczna to zachowania prozdrowotne, mające bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny.

Na wzór piramidy zdrowego żywienia specjaliści opracowali piramidę aktywności fizycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, składającą się z czterech "pięter". Najniższe z nich (a jednocześnie podstawowe) dotyczy najprostszych form ruchu, związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak wchodzenie po schodach, pokonywanie pieszo trasy do szkoły lub przedszkola, korzystanie z placu zabaw czy spacery z psem. Dobrze byłoby, aby ograniczenie używania windy, schodów ruchomych, samochodu czy środków komunikacji miejskiej stało się naszym prozdrowotnym nawykiem, aby - mówiąc językiem obiegowym - "weszło w krew" zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Na drugim piętrze piramidy znajdują się powszechnie znane postacie aktywności fizycznej, na przykład jazda na rowerze lub zabawy z piłką, z których dzieci powinny korzystać przynajmniej, co drugi dzień. Ich celem jest podniesienie tętna w czasie wysiłku. Ten rodzaj aktywności powinien trwać jednorazowo minimum 20 minut.

Trzecie piętro piramidy mogą zajmować takie formy ruchu, jak pływanie oraz lubiane przez dziewczęta ćwiczenia o charakterze rytmiczno-tanecznym lub preferowane przed chłopców sporty walki. Zazwyczaj są to zajęcia zorganizowane, prowadzone przez specjalistów. Zaleca się korzystanie z nich co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Do aktywności fizycznej z trzeciego piętra piramidy warto wybrać dla dziecka jego ulubioną formę ruchu. Celem stosowania tych ćwiczeń jest przede wszystkim rozwinięcie siły i wytrzymałości oraz zadbanie o elastyczność mięśni.

Na "wierzchołku" piramidy umieszczono bierne formy wypoczynku. Niektóre z nich są zalecane i potrzebne do właściwego funkcjonowania. Na przykład nasz organizm potrzebuje stosownej ilości snu, a po ćwiczeniach ruchowych odpowiedniej ilości wypoczynku.

 

Biorąc pod uwagę, że dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wymaga jeszcze opieki rodziców (np. podczas zabawy na placu zabaw), warto poświęcić spędzony razem czas na wspólną aktywność fizyczną (szczególnie na powietrzu). Z pewnością przyniesie to korzyści zdrowotne obu pokoleniom oraz wpłynie na umocnienie rodzinnej więzi emocjonalnej.

Dalsza część artykułu: Aktywność fizyczna, a zdrowie dziecka

   

Strona 1 z 33