Edukacja regionalno-patriotyczna

Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

wtorek, 07 lipca 2020 07:15

16.06.2020r.

Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji
regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”
(rok szkolny 20219/20)

Program z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej: „Kto Ty jesteś? - Polak mały” opracowany został przez nauczycielki przedszkola: mgr Marzena Krueger, mgr Milena Stachelek, mgr Justyna Godlewska. Program obejmował wszystkie dzieci uczęszczające do Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie.

Głównym założeniem programu było przybliżenie dzieciom informacji na temat Mrągowa i okolic oraz swojego kraju poprzez wycieczki, spotkania, realizację tematyki regionalno-patriotycznej, współpracę ze środowiskiem lokalnym.

Cele ogólne programu to:

- Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

- Kształtowanie miłości, szacunku i przynależności społecznej, postawy patriotycznej oraz tożsamości narodowej i regionalnej.

- Wydobycie wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w kontekście wartości narodowych, państwowych, ogólnoludzkich.

- Pełniejsze poznanie własnej kultury i dziedzictwa historycznego.

- Rozbudzenie zamiłowania do rodzimej przyrody.

- Rozwijanie i wzmacnianie aktywności dziecka w środowisku lokalnym, rodzinnym.

Program podzielony jest na 5 części:

1.„Moje przedszkole – moja rodzina”

2. „Mieszkam w Mrągowie, znam historię swojego miasta”

3. „Kto ty jesteś? – Polak mały”

4. „Mój region - Mazury”

5. „Przyroda Mazur”

 

 

W listopadzie 2019r. Przedszkole Publiczne Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie OTRZYMAŁO CERTYFIKAT WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU” . Certyfikaty przyznawane są za podejmowanie zintegrowanych działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej, wzmacnianiu poczucia zakorzenienia oraz przynależności do określonej wspólnoty, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państw.

Dalsza część artykułu: Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”

 

NAUKA UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

środa, 22 kwietnia 2020 07:12

 

NAUKA UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA W DZIECINNIE PROSTY SPOSÓB.
ZAJĘCIA PROWADZI PAN ADAM POLKOWSKI POCHODZĄCY Z MRĄGOWA.
Jest to dobre ćwiczenie dłoni i palców, logicznego myślenia i koncentracji uwagi.
Spróbujecie?
Ułożenie kostki Rubika 3x3 jeszcze nigdy nie było tak proste!
 

PAMIĘTAMY!! 1 marca – NARODOWY DZIEŃ PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 24 lutego 2020 07:05

Dzień ten w Mrągowie po raz piąty uczczony będzie Biegiem Tropem Wilczym. Jest to największy w Polsce bieg pamięci mający na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Odbywa się w Polsce od ośmiu lat. Odbędzie się w niedzielę 1 marca 2020r.

Bieg Tropem Wilczym 2020 – Mrągowo składać się będzie z biegu na dwóch dystansach (1963 m oraz 8 km) oraz z wielu imprez towarzyszących. To co wyróżni mrągowski bieg od innych wydarzeń organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji jest to, że w tym roku organizatorzy wydarzenia w naszym mieście chcą upamiętnić również bohaterskie osoby zamieszkałe w Mrągowie.

Biuro biegu znajdować się będzie w ZOS Baza Mrągowo (ul. Nadbrzeżna 13). Impreza odbędzie się w godz. 12.00 - 15.00. Link do zapisów: https://www.e-gepard.eu/show-contest/899. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy to: Stowarzyszenie Patriotyczne Mrągowo, Gmina Miasto Mrągowo, Starostwo Powiatowe w Mrągowie, Szkoła Mistrzostwa Sportowego,  ZOS „Baza” Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki, Luz Grupą Mrągowo, ZHP Mrągowo oraz Klub Biegacza Mrągowo.

Źródło: http://www.mragowo.pl/aktualnosci/5475-ruszyly-zapisy-na-bieg-tropem-wilczym-2020-mragowo Autor: Ewelina Krzywosz

Opracowała: Marzena Krueger

   

Nasze Przedszkole i udział w akcji "BohaterON - włącz historię"

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 14 października 2019 06:28

Przedszkole „Stokrotka” i udział w akcji „ Bohateron – włącz historię”

 

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się czwarta edycja akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich "BohaterON - włącz historię". Kampanię organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc".

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Akcja ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
W akcji „Kartka dla Powstańca” wzięły udział przedszkolaki z naszego przedszkola.

 

Wycieczka z przewodnikiem po mieście Mrągowo

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 14 października 2019 06:17

 

„WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM PO MIEŚCIE MRĄGOWIE”

8 października 2019r. w naszym przedszkolu zorganizowana została piesza wycieczka po mieście Mrągowie z przewodnikiem panem Robertem Wróblem. Odbyła się ona w ramach realizacji programu patriotycznego „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Skierowana była do dzieci i rodziców ze starszych grup przedszkolnych: pięcio i sześciolatków. W wycieczce wzięło udział 15 osób.

Pan Robert pracuje w CKIT w Mrągowie w Informacji Turystycznej. Zwracają się do niego turyści, którzy chcieliby zobaczyć ciekawe miejsca w Mrągowie, a nie mają sprecyzowanych planów. Pan Robert wyjaśnił dzieciom, kto to jest turysta. Wycieczka rozpoczęła się pod budynkiem przedszkola, skąd skierowała się w stronę parku Sikorskiego. Obok wieży Bismarcka, która dzieci doskonale znały, dowiedzieliśmy się, że jesteśmy właśnie na dawnym Wzgórzu Oz, z którego idąc w dół każde z nas trafi do swojego domu, czy jest to oś. Mazurskie, Nikutowo, ul. Przemysłowa czy Moniuszki. Kolejnym odwiedzonym miejscem był cmentarz w parku Sikorskiego. Obok niego znajduje się wielki dół, tzw. lej – wysłuchaliśmy historię jego powstania. Kolejny etap naszej wycieczki po Mrągowie to cmentarz obok przedszkola „Kubuś” na ul. Spacerowej – najstarszy cmentarz w mieście. Pan Robert zaprowadził nas dalej w stronę rzeźb kamiennych z serii „Żywioły”. Dzieci musiały wykazać się spostrzegawczością i znajdować po drodze herb Mrągowa: łapę niedźwiedzia. Obok jeziorka Magistrackiego poznaliśmy historię nazwy jeziora oraz dowiedzieliśmy się, gdzie dawniej w Mrągowie znajdowała się Fosa. Kolejnym ciekawym miejscem były stare, renesansowe drzwi obok piekarni pana Łuńskiego. Tu rodzice wykazali się znajomością historii miasta, a najlepsi otrzymali w nagrodę - przewodnik po Mrągowie. Dalej obejrzeliśmy kamienice, które były budowane od siebie w odległości 9 kroków, co sprawdziliśmy. I tak doszliśmy do Ratusza, na którym dzieci musiały znaleźć dwa zwierzęta. Nie było to łatwe nawet dla dorosłych. Tutaj poznaliśmy też historię Spichlerza w Mrągowie, apteki pod Orłem i tutaj wycieczka się zakończyła.

Serdecznie dziękujemy panu Robertowi i uczestnikom wycieczki za poświęcony czas i doskonałą zabawę!

 

Opracowała: Marzena Krueger

 

   

Strona 1 z 7