BAL EKOLOGICZNY W PRZEDSZKOLU „STOKROTKA”

Kwiecień jest miesiącem kiedy  w przedszkolu „Stokrotka” odbywa  się Bal Ekologiczny-  Śmieciomoda.  Dzieci wraz z rodzicami przygotowali stroje z surowców wtórnych- ekologicznych. Stroje były zrobione z papieru, kartonów , butelek plastikowych, a także z folii spożywczej.  Trzeba przyznać, że mamy bardzo kreatywnych i pomysłowych rodziców. Stroje prezentowały się wspaniale, były kolorowe i jedyne w swoim rodzaju, dzięki czemu dzieci chętnie zaprezentowały je na naszym przedszkolnym „czerwonym dywanie”.  Podczas prezentacji strojów przez każdą z grup, w tle słychać było ulubioną dziecięcą muzykę, przy której krok stawał się lżejszy i swobodniejszy. Wszystkie przedszkolaki bawiły się doskonale, mamy nadzieję, że na długo zapamiętają ten nietypowy pokaz mody.

 

Opracowała: Marta Domańska

GALERIA

 

„Ziemię szanujemy i dla niej występujemy”

22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, na świecie już od 1970, a w naszym przedszkolu od 2004 r. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości- planety Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach- możemy żyć. Ludzie, zwierzęta i drzewa oddychają tym samym powietrzem, żyją pod jednym niebem, ogrzewają ich promienie słońca i żywią się owocami tej samej Matki Ziemi. Troszczmy się więc o miejsce, które jest naszym domem. Ziemia posłuży nam jako miejsce naszego zamieszkania tak długo, jak długo będziemy
o nią dbać. Przyszłość Ziemi jest w naszych rękach.

Dalsza część artykułu: ŚWIĘTO ZIEMI 2023

 

POWITANIE WIOSNY, ZIELONY DZIEŃ, ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Miesiąc marzec był bardzo obfity w uroczystości związane z przyrodą. Świętowaliśmy nadejście długo wyczekiwanej pory roku, jaką jest wiosna. Tego dnia sale wypełniły się dziećmi ubranymi na zielono, dzieci zakładały grupowe hodowle roślinne, wysiewały
i sadziły różne rośliny, tworzyły różnego rodzaju prace plastyczne, śpiewały wiosenne piosenki. Dzieci z gr. V „Niezapominajki” otworzyły w swojej grupie kwiaciarnię, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Grupa „Stokrotki” wybrała się do parku
w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny i chcąc ją głośno i uroczyście przywitać, dzieci zabrały ze sobą instrumenty perkusyjne.

Ponadto świętowaliśmy także „Światowy Dzień Wody”. Tego dnia dzieci wzbogaciły lub utrwaliły swoją widzę na temat wody, jej znaczenia w życiu ludzi, roślin i zwierząt poprzez pogadanki lub oglądanie filmów edukacyjnych. Poznały także wędrówkę kropli wody dzięki wierszowi M. Terlikowskiej. Zwieńczeniem powyższych aktywności było wykonanie prac plastycznych, które ozdobiły przedszkolny hol.

Opracowała: Justyna Godlewska

Światowy Dzień Wody GALERIA

Powitanie Wiosny GALERIA

 

ZBIÓRKA KARMY 2022

To już tradycja, że Przedszkole „Stokrotka” organizuje zbiórkę karmy na rzecz bezdomnych zwierząt. Karmę dla kotów i psów zbieraliśmy w trakcie obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt, by zwrócić uwagę na trudny los zwierząt, które utraciły swoich opiekunów. W tym roku zebrane pożywienie przekazaliśmy lokalnym organizacjom: Stowarzyszeniu „Kociarze Mrągowo” i stowarzyszeniu „Mazurski Kundel”. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za włączenie się w naszą zbiórkę. A wszystkim pieskom
i kotkom życzymy, by znalazły kochający dom i troskliwych opiekunów.

Przekazanie karmy KOTSpotted Mrągowo: https://www.facebook.com/photo/?fbid=506012604885944&set=pcb.506012721552599

Stowarzyszenie "Mazurski Kundel" https://www.facebook.com/photo/?fbid=608548691072679&set=pcb.608548817739333

GALERIA

 

DZIEŃ MARCHEWKI W „STOKROTCE”

Dnia 21.10.2022 r. w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo pomarańczowo. Dzieci świętowały, a głównym powodem całego zamieszania była pewna Pani o smukłej figurze, pomarańczowym kolorze i zielonej czuprynie. Czy już wiecie o kim mowa? Tak, w naszym przedszkolu tego dnia królowała Pani Marchewka, warzywo zawierające niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do jej spożywania, nauczycielki każdej z grup przygotowały mnóstwo atrakcji z nią związanych. Były tańce, zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek, zagadki, ale najciekawsze było przygotowywanie pysznych i pełnych witamin soków warzywno- owocowych z marchewką jako głównym składnikiem. Przedszkolaki  bardzo chętnie podjadały ją także na surowo. Cele były dwa: świetna zabawa, a przy okazji promowanie zdrowego odżywiania. Dzieci świetnie się bawiły, więc cel został osiągnięty. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był podwieczorek, na który podano pyszne, cudownie pachnące ciasto marchewkowe, za które dziękujemy naszym Paniom kucharkom. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy dzieci wróciły do domów w świetnych nastrojach, bogate w cenną wiedzę i umiejętności.

Opracowała: Justyna Godlewska

   

„Stokrotka dzieci edukuje,
a Ziemia na tym zyskuje. Zbieramy, segregujemy i we właściwych koszach lokujemy”

29 akcja „Sprzątanie Świata” organizowana przez Fundację Nasza Ziemia upłynęła w naszym przedszkolu pod powyższym hasłem. W akcję włączyliśmy nasze przedszkolaki, które jak co roku z zapałem wysprzątały pobliski park i cały teren wokół naszego przedszkola. Ponadto zorganizowaliśmy zbiórkę: baterii, nakrętek plastikowych i starych telefonów komórkowych, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Rodzice mieli okazję do opróżnienia domowych zakamarków, mogli pozbyć się powyższych rzeczy w właściwy sposób. W naszym przedszkolu odbywały się również pogadanki z dziećmi na temat właściwej segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, nadmiernego zużywania wody oraz zanieczyszczania wód i powietrza. Dzieci wykonały ciekawe i pomysłowe prace plastyczne związane z powyższymi tematami.

Coroczna akcja ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pokazanie dzieciom piękna i potęgi otaczającego nas świata. Przykład idzie z góry, dlatego to my dorośli powinniśmy pokazać dzieciom, jak istotne jest dbanie o przyrodę. Jesteśmy przekonani, że udział przedszkolaków w akcji „Sprzątnie Świata” ma ogromne znaczenie w budowaniu ich świadomości ekologicznej.

GALERIA

Opracowała: Justyna Godlewska

 

My też jesteśmy na pTAK!


Hej, to my, przedszkolaki z mrągowskiej „Stokrotki” . Nasze przedszkole od wielu lat realizuje własny program ekologiczny, dlatego gdy tylko dowiedzieliśmy się o projekcie „Szkoła na pTAK”, dzięki któremu możemy jeszcze zrobić coś dobrego dla otaczającej nas przyrody, postanowiliśmy również się do niego przyłączyć.W naszym przedszkolu zawsze dzieje się wiele ciekawych rzeczy a to dzięki pomysłom i zaangażowaniu naszych pań, które starają się na wszystkie sposoby zarazić nas miłością do przyrody. Jeszcze niedawno uczestniczyły w Nocy Sów zorganizowanej w szkółce leśnej w Świętej Lipce a kilka dni temu, Grupa V „Niezapominajki” pod czujnym okiem pani leśnik Ewy Pietrzak, mogliśmy tropić tam i nasłuchiwać głosów tych tajemniczych ptaków, a także „łowić” skarby do specjalnie przygotowanych pudełek. Niestety, sowy, jak to sowy, zamiast gorącego przedpołudnia wolały ukryć się i poczekać na bardziej sprzyjający wieczór, bo żadnej nie udało się spotkać. Widzieliśmy za to krążące nad nami żurawie i słyszeliśmy ich klangor a także odgłos stukającego w drzewo dzięcioła. Skupiliśmy się więc na szukaniu skarbów. Nasze pudełeczka powoli zapełniały się listkami, szyszkami, kawałkami kory a pani leśnik o każdym znalezisku przekazywała ciekawe informacje. Ogromne zainteresowanie wzbudziły rozłożone na pniu resztki piórek. Zuzia powiedziała nawet, że to pewnie ten ptaszek, który wtórował w śpiewaniu księżniczce Fionie, ale pani leśnik ze smutkiem stwierdziła, ze to raczej pozostałości po śniadaniu jakiegoś drapieżnika.

Dalsza część artykułu: My też jesteśmy na pTAK!

   

Strona 1 z 4