Artykuły - Ekologia

Bal ekologiczny 2024

Bal ekologiczny - „Śmieciomoda” 2023-2024

 

12.04.2024 r. w Naszym przedszkolu „Stokrotka” tradycyjnie odbył się bal ekologiczny tzw. „Śmieciomoda”. Tydzień przed balem prowadziliśmy pogadanki z przedszkolakami w jaki sposób można wykorzystać materiały wtórne do przygotowania strojów na ten ważny dzień. Szczegółowych rad nauczycielki udzielały również rodzicom, którzy w efekcie przygotowali wspaniałe przebrania, wykazując się bardzo dużą pomysłowością. Stroje były w całości przygotowane z papieru, worków foliowych, kartonów, nakrętek itp. Podczas balu przechodząc po "czerwonym dywanie" w rytm muzyki disco wszystkie dzieci prezentowały z dumą swoje piękne, kreatywne stroje. Tego dnia uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych wspaniałych dzieci. To był cudowny dzień! Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor przygotowała dzieciom słodką, zdrową przekąskę niespodziankę i przepiękny dyplom. Śmieciomoda na długo pozostanie w pamięci Naszych Przedszkolaków

 

Dzień czystego powietrza 2023

 

Dnia 14 listopada 2023r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Czystego Powietrza. W tym dniu zostały zorganizowane zabawy badawcze z powietrzem podczas, których dzieci odkryły, że powietrze istnieje, choć jest niewidoczne,  wszechobecne, bezbarwne, bezwonne, nie ma smaku. Dzieci poznały znaczenie powietrza dla naszego zdrowia - nie można żyć bez powietrza. Przedszkolaki  dowiedziały się, jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczania powietrza oraz jak im przeciwdziałać. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza grupy przedszkolne wykonały plakaty lub prace plastyczne zachęcające do ochrony czystości powietrza.

Dalsza część artykułu: Dzień czystego powietrza 2023

 

Jak rozwijać wśród dzieci odpowiedzialną postawę za naturalne środowisko ?

Przed edukacją młodego pokolenia stoi bardzo ważne zadanie wprowadzenia dzieci i młodzieży w świat przyrody, jej praw i piękna, budzenia szacunku do różnorodnych form życia oraz kształtowanie aktywnych, proekologicznych postaw wobec przyrody.

Dzieci  uczą się obserwując  dorosłych a także poprzez ich naśladowanie. Istotne są więc  postawy i zachowania rodziców i opiekunów oraz tzw. spójność pomiędzy tym, co dorośli mówią (i każą robić dziecku), a tym co sami robią.  Jeśli chcemy, aby nasze dziecko wykształciło w sobie pro-ekologiczne nawyki, musimy dawać przykład własną postawą i działaniem a właściwie „proekologicznym sposobem na życie”. Ważne jest aby wszelkie poczynania związane z ochroną naturalnego środowiska proponowane naszym wychowankom aktywnie angażowały dziecko i były jednocześnie adekwatne do jego wieku i możliwości rozwojowych

W miarę możliwości zaopatrzmy się w pojemniki do recyklingu pozwalając  dziecku samodzielnie dokonać sortowania śmieci przy okazji wyjaśniając czemu te działania mają służyć. Podczas spacerów zaprowadźmy dziecko w miejsce, w którym postawione są „kolorowe pojemniki”. Pozwalając mu na samodzielność umieśćmy w stosownych pojemnikach papier, szkło, plastik. Zachęćmy do wspólnej zabawy wykorzystując do tego celu odpady. Rozwiniemy tym pomysłowość i twórczą inwencję dziecka nadając przy okazji drugie życie przedmiotom (nasze dzieci zapewne zadziwią nas wykonanymi z kartonowych pudełek samochodzikami, ufoludkami z plastikowych butelek, czy pomysłową biżuterią z resztek aluminiowej folii i lśniących gadżetów w postaci śrub czy metalowych nakrętek).

Zaangażujmy dziecko w oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Pozwólmy narysować dziecku „przypominajki” w postaci wyciętych z kolorowej folii kropelek, świetlików czy kolorowych stworków, które naklejone w odpowiednich miejscach( przy kontaktach czy kranach) będą przyciągać uwagę dziecka a zarazem informować o konieczności oszczędzania. Wraz z dzieckiem dokonajmy zakupów w sklepie elektrycznym i pozwólmy mu  na w miarę aktywną wymianę żarówki na energooszczędną świetlówkę. Nasze działania warto wesprzeć dziecięca literaturą o treściach ekologicznych, z  księgarni bądź  z udostępnionych stron internetowych.

Uświadamiajmy dziecku, że proekologiczna postawa to również pomaganie innym. Zachęcajmy do przekazywania niepotrzebnych zabawek, odzieży czy innych przedmiotów odpowiednim organizacjom. Dbajmy o ptaki i zwierzęta, szczególnie zimą nie zapominajmy o ich dokarmianiu a także ciepłej budzie dla naszych czworonogów.

Dalsza część artykułu: Jak rozwijać wśród dzieci odpowiedzialną postawę za naturalne środowisko ?

 

Jak dokarmiać ptaki

PAMIETAJMY!! :

1. Nie karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub - co gorsza - spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Można natomiast dawać pieczywo suche (pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione) lub płatki owsiane, także gotowane warzywa i ziemniaki - w takiej jednak ilości, aby wszystko zostało całkowicie zjedzone w czasie jednego karmienia.

2. Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) - pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny (czyli nie prażony, solony czy słodzony). Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu jest dobrym sposobem - takie gotowe kulki w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny (trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom).

3. Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów (w których uwielbiają się kryć polujące na ptaki koty), a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu i odchody ptaków. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym.

 

I najważniejsze!  Gdy już zaczęliśmy akcję zimowego dokarmiania, należy takie dokarmianie przeprowadzać systematycznie, przez cały okres zimowy, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych odwiedzin.

 

 

mgr  Iwona Wojtkiewicz

nauczycielka Przedszkola Publicznego

Nr  1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

 

 

Źródło:

egoistka.pl

Effata - poradnik ekologiczny

 

 

Sprzątanie świata w Stokrotce

Sprzątanie Świata - Przedszkole „Stokrotka” 2021r.

17 września 2021 r. przedszkolaki z Przedszkola „Stokrotka” jak co roku włączyły się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki foliowe wraz z nauczycielkami wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół przedszkola. W akcji brało udział pięć grup dzieci : „Maki”, „Stokrotki”, „Niezapominajki”, „Słoneczniki”, „Fiołki”.

Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten   sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami i w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

 

 

 

Opracowała : Wiesława Szczecińska

 

NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii

"NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii".

 

Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że ekologia to kierunek i styl życia, który jest przyszłością nas i naszej planety. A jak zaszczepić w dzieciach postawy proekologiczne? Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga od dorosłego zmiany sposobu myślenia i pozytywnego nastawienia, by wprowadzić zmiany w życiu całej rodziny.

Co jemy?
Ogromne znaczenie dla stanu zdrowia naszej rodziny ma to co spożywamy. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe możemy mieć pewność, że zaprocentuje to w dłuższej perspektywie większą odpornością naszych organizmów i lepszym samopoczuciem. Nie znaczy to jednak, że od tej pory mamy zrezygnować z przyjemności, ale nauczmy się zastępować „niezdrowe” produkty takimi, które możemy przygotować własnoręcznie z wartościowych składników. Jeśli tylko możemy włączajmy w nasze działania najmłodszych. Pokazujmy im, że wokół nas są producenci żywności ekologicznej, którzy lokalnie wytwarzają produkty niskoprzetworzone. Rozwijając w dzieciach postawę świadomego konsumenta uwrażliwiajmy je jakie są różnice w żywności produkowanej tradycyjnie, a tymi ekologicznymi.
Kilka konkretnych rad:

-  Nie marnuj jedzenia, kupuj tyle ile potrzebujesz.

-  Kupuj od lokalnych producentów.

-  Wybieraj produkty niskoprzetworzone.

-  Ogranicz mięso, stawiaj na warzywa sezonowe.

- Pij wodę z kranu korzystając z butelek wielokrotnego użytku – najlepiej szklanych.

Na zakupach
Ekologiczne zakupy wcale nie oznaczają, że wydamy więcej pieniędzy. Kierując się kilkoma ważnymi zasadami z pewnością skorzysta na tym nasze zdrowie i portfel. Oto one:

-  Kupuj rozważnie – sporządź listę zakupów

-  Zwracaj uwagę na etykiety (sporo o produkcie mogą powiedzieć również symbole umieszczone na opakowaniach)

-  Weź własną torbę na zakupy

-  Zrezygnuj z jednorazowych torebek plastikowych (na owoce i warzywa możesz zabrać własnoręcznie wykonane woreczki z cieniutkiej firanki lub materiałów naturalnych)

- Kupuj produkty bez opakowań, w opakowaniach zwrotnych lub możliwych do ponownego przetworzenia

-  Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach – to zdrowsze i tańsze rozwiązanie

Styl życia
Stosując metodę małych kroczków wprowadźmy w swoją codzienność zasady, które realnie przyczynią się nie tylko do poprawy jakości naszego życia, ale też pozytywnie wpłyną na środowisko:

- Mniej plastiku. Plastik w naszym życiu jest wszechobecny, jednak czy da się z niego zrezygnować? Na pewno powinniśmy go ograniczyć. Do żywności stosujmy opakowania z symbolem w kształcie trójkąta z cyfrą 2 lub 5. Nie podgrzewajmy opakowań z symbolem 7, nie stosujmy też ponownie butelek PET. Jeśli to możliwe wybierajmy zabawki z bezpiecznych tworzyw. Nie stosuj jednorazowych naczyń i sztućców.

Na świeżym powietrzu. Spędzaj jak najwięcej czasu na łonie natury. Zachęcaj dzieci do aktywnego sposobu spędzania czasu. Uwrażliwiajmy najmłodszych na piękno przyrody. Niech dzieci eksperymentują, badają i obserwują otaczający świat.

Mądre korzystanie z nowych technologii. Internet i nowoczesne urządzenia są niezbędnym narzędziem w naszym współczesnym życiu. Jednak na dorosłego, a tym bardziej na dziecko mogą mieć negatywny wpływ. Starajmy się ograniczać do minimum czas, który dzieci spędzają przed komputerem/ tabletem. Dobrym zwyczajem jest też zorganizowanie w domu przestrzeni bez elektroniki (pokój dziecka, sypialnie).

-  Zamiast samochodu. Jeśli tylko możesz zamień samochód np. na rower. Doceń spacery, które korzystnie wpłyną na twoją kondycję.

-  Eko –moda. Kupuj ubrania o ponadczasowych wzorach, które z łatwością skomponujesz z innymi rzeczami. Przerabiaj ubrania, które wyszły z mody lub nie pasują.

 

Opracowała Edyta Dębkowska

 

Źródło:

https://dziecisawazne.pl/edukacja-ekologiczna-dzieci/

https://ulicaekologiczna.pl

   

Nie pal śmieci - Palenie śmieci groźne dla zdrowia

NIE  PAL  ŚMIECI !  PALENIE  ŚMIECI  GROŹNE  DLA  ZDROWIA !

Wraz z początkiem sezonu grzewczego niektórzy „oszczędni” właściciele domów ogrzewają mieszkania paląc w piecach śmieciami- butelkami, opakowaniami plastikowymi, kawałkami mebli, a nawet starymi oponami.

W świadomości wielu osób takie postępowanie to czysty zysk- pozbywając się odpadów w zamian uzyskuje się ciepło. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Zanieczyszczenia z kominów domowych należą do źródeł emisji niskiej. Nie są one wynoszone wysoko i rozprzestrzenione, ale ścielą się nisko. Powoduje to lokalny wzrost substancji toksycznych w powietrzu atmosferycznym. Szczególnie dokuczliwe i nasilone jest to w sezonie grzewczym, przy niskiej temperaturze i dużej wilgotności względnej powietrza. Spalanie odpadów w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach (200-5000 C), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby. Poza tym kominy domów są niskim źródłem emisji i w tej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i rozproszenie ich przez wiatr.

Największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w domu, gdzie spędzamy większość czasu w ciągu doby. Ludzie oszczędzający na opale, paląc przypadkowymi odpadami, powodują pozorną oszczędność, narażają się na choroby. Spalanie śmieci powoduje zwiększoną ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.

Dalsza część artykułu: Nie pal śmieci - Palenie śmieci groźne dla zdrowia

 

Dobre rady na odpady

„Dobre rady na odpady”

Odpady są nieodzownym cywilizacyjnie ubocznym aspektem naszego życia.

Przeciętnie człowiek w ciągu roku „produkuje” ok 350 kg śmieci. Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza.

Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Rozdzielając je w gospodarstwie domowym ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Innym dobrodziejstwem segregacji odpadów jest pozyskiwanie surowców wtórnych, co skutkuje mniejszym zużyciem zasobów naturalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest tańsza.     Segregacja śmieci zwiększa również naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy. Działając systematycznie w ten sposób, wyrabiają się w nas nawyki porządku i oszczędności.

Odpady zebrane w sposób selektywny ( papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne, zielone i popiół ) odbierane będą zgodnie z ustalonym harmonogramem, dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mrągowie www.mragowo.pl oraz w Magazynie Mrągowskim.

Problematyczne w segregowaniu mogą być niektóre śmieci. Dobrym przykładem są tutaj np. kartony po mleku czy sokach, z segregacją których sporo osób ma nie lada kłopot. Kartony tego typu to opakowania wielomateriałowe. Należy je wyrzucać do żółtego pojemnika. Wcześniej najlepiej jeszcze oderwać rogi przyklejone do boków kartonu i zagnieść go tak, aby zajmował jak najmniej miejsca.

Czy myć śmieci przed wyrzuceniem? To kolejny problem, którzy często pojawia się przy segregacji. Jeśli chodzi np. o kubeczek po jogurcie – nie trzeba go myć przed wyrzuceniem. To samo dotyczy zużytego słoika czy wykorzystanej butelki. Nie szkodzi, że są nieumyte. Odpady myte są w sortowni. Nie trzeba też pamiętać o tym, aby oddzielnie wyrzucać szklaną butelkę do pojemnika na szkło, a jej zakrętkę do pojemnika na metal.

Segregacja odpadów przekłada się na wymierne korzyści dla nas wszystkich. Wrzucając do niebieskiego kosza na śmieci papier i tekturę, przyczyniamy się do ratowania lasów przed wycinką. Jedna tona zgromadzonej makulatury dostarcza tyle surowca, co 17 drzew. Z surowca pozyskiwanego w wyniku recyklingu makulatury produkowane są kartony, teczki, zeszyty szkolne itd. Nie tylko zbieranie makulatury pozwala nam na wyraźne oszczędności. Tona szkła dostarcza surowca do wytworzenia ponad 3000 butelek półlitrowych, tona butelek typu PET w zupełności wystarcza, aby wyprodukować około 100 polarów, z kolei tona zużytej folii pozwoli na wyprodukowanie aż 55 550 toreb na zakupy. Wykorzystywanie posegregowanych odpadów to również naprawdę duże oszczędności energetyczne. Przetworzenie jednej puszki

z aluminium oznacza oszczędność energii, która z powodzeniem wystarczy do zasilania telewizora nawet przez trzy godziny. Recykling jednej zaledwie torby z plastiku pozwala na zaoszczędzenie energii umożliwiającej świecenie żarówki (60W) przez mniej więcej 10 minut. Liczby mówią same za siebie. Segregacja odpadów naprawdę się opłaca.

Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji śmieci przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, gleby i wody. Ograniczamy również liczbę odpadów w swoim otoczeniu, chroniąc zasoby naturalne, z których korzystamy nie tylko my, współcześnie żyjący, ale które będą służyły także kolejnym pokoleniom.

Julita Mantei

 

 

   

Strona 1 z 3