Artykuły - Ekologia

Nie pal śmieci !

Palenie  śmieci  groźne  dla  zdrowia !

 

14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza- może ktoś zapytać dlaczego? Ażeby przypomnieć, że dla zanieczyszczonego powietrza nie ma żadnych granic: posesji, gminy, powiatu, województwa, kraju.

 

Wraz z początkiem sezonu grzewczego niektórzy „oszczędni” właściciele domów ogrzewają mieszkania paląc w piecach śmieciami- butelkami, opakowaniami plastikowymi, kawałkami mebli, a nawet starymi oponami. W świadomości wielu osób takie postępowanie to czysty zysk- pozbywając się odpadów w zamian uzyskuje się ciepło. Nie jest to jednak zgodne z prawdą.

Dalsza część artykułu: Nie pal śmieci !

 

Edukacja ekologiczna dzieci przedszkolnych

WSTĘP

Stale pogarszający się stan środowiska przyrodniczego jest tematem dyskusji na całym świecie. Kryzys dotyczący stosunku człowieka do środowiska, pojawił się i narasta obejmując swym zasięgiem cały świat. Dlatego ogromnie ważnym problemem ludzkości u progu XXI wieku jest przetrwanie i stworzenie warunków godnego życia dla przyszłych pokoleń, życia w harmonii z naturą i drugim człowiekiem.

Dalsza część artykułu: Edukacja ekologiczna dzieci przedszkolnych

 

DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ


Dokarmianie ptaków zimą to aktywna ochrona przyrody. Dokarmiając ptaki zimą ratujemy im życie.Nie dokarmiajmy ptaków na zapas- karmę należy wykładać w ilości , którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzała.-czarny chleb, resztki ciast, solone gotowane ziemniaki, solone mięso i tłuszcze, stęchłe ziarno, spleśniały chleb, suszone i soczyste owoce (w czasie ostrego mrozu),zepsute kasze, zjełczałe tłuszcze i słonina, zzieleniałe wędliny.

Dalsza część artykułu: DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ

 

„JAK WYCHOWAĆ MAŁEGO EKOLOGA”

„JAK WYCHOWAĆ MAŁEGO EKOLOGA”
Tworzenie pozytywnych wzorców ekologicznych jest bardzo ważne dla skutecznego oddziaływania wychowawczego. Nawyki ekologiczne należy kształtować od wczesnego dzieciństwa, dlatego już u dzieci w wieku przedszkolnym warto wyrabiać opiekuńczą postawę wobec zwierząt i roślin oraz wdrażać do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Wiek przedszkolny charakteryzujący się dużym skokiem intelektualnym w rozwoju dziecka, jest najlepszym okresem do wprowadzania elementów edukacji ekologicznej.

Dalsza część artykułu: „JAK WYCHOWAĆ MAŁEGO EKOLOGA”

 

„Ekologiczne rady na czyste ubranie”

„Ekologiczne rady na czyste ubranie”

Nasze ubrania nie muszą być wyprodukowane z bawełny z hodowli ekologicznej, aby były przyjazne środowisku. Wystarczy oszczędzać wodę i energię przy praniu i prasowaniu.
Ubranie można odświeżyć wsypując do pralki minimalną ilość proszku do prania lub płynu do płukania i ustawić na krótkie pranie. Dotyczy to zwłaszcza ubrań zewnętrznych, tych które nie stykają się z naszym ciałem. Będziemy przyjaźni naturze jeśli ograniczymy ilość prania, także ilość zużywanych chemicznych środków piorących w przeliczeniu na jedno pranie. Im więcej detergentu w zasobniku tym pralka pracuje ciężej i zużywa więcej energii.

Dalsza część artykułu: „Ekologiczne rady na czyste ubranie”

 

Jak uczyć dzieci proekologicznych postaw?

 Przed edukacją młodego pokolenia stoi bardzo ważne zadanie wprowadzenia dzieci i młodzieży w świat przyrody, jej praw i piękna, budzenia szacunku do różnorodnych form życia oraz kształtowanie aktywnych, proekologicznych postaw wobec przyrody.

Dalsza część artykułu: Jak uczyć dzieci proekologicznych postaw?

   

O oszczędzaniu energii w domu i środowisku lokalnym

 

Oszczędzając energię elektryczną możemy dbać o nasze środowisko na co dzień. Niewielkim wysiłkiem można obniżyć koszt eksploatacji urządzeń elektrycznych. Ekonomiczne korzystanie z prądu polega na zużywaniu go w takich ilościach, które zapewniają pełen komfort pracy. Mniejsze zużycie energii ma wiele pozytywnych stron – możemy oszczędzić pieniądze i równocześnie pomóc środowisku. Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, ropy lub gazu. Dlatego też rozsądne używanie energii pomaga nam zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość.

Dalsza część artykułu: O oszczędzaniu energii w domu i środowisku lokalnym

 

Edukacja ekologiczna w rodzinie

 

Edukacja ekologiczna dotyczy nie tylko dzieci, lecz także ich rodziny. „Rodzina jak sama nazwa wskazuje - rodzi nowe życie i stwarza warunki dla jego rozwoju.”1 Jeżeli rodzina ma zapewnić dziecku bezpieczne warunki życia, to musi pomyśleć o czystym powietrzu, zdrowej wodzie, bezpiecznej żywności, o miejscu do wypoczynku, a więc o wszystkim co służy zdrowiu, a także nauczyć prawidłowych relacji międzyludzkich.

Dalsza część artykułu: Edukacja ekologiczna w rodzinie