ŚWIAT ZWIERZĄT I ROŚLIN

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

ŚWIAT ZWIERZĄT I ROŚLIN

W ramach realizacji bloku ŚWIAT ZWIERZĄT I ROŚLIN, w każdej grupie wiekowej w miesiącu październiku została zrealizowana tematyka kompleksowa dotycząca zwierząt. Dzieci, w ciągu całego roku,  podczas wielu spacerów i wycieczek poznawały różnorodne ekosystemy i ich mieszkańców, na zajęciach dydaktycznych zaznajamiały się z egzotycznymi zwierzętami, jak i rodzimą fauną i florą, poznały gatunki zwierząt chronionych i prawa zwierząt. W ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt przedszkolaki uczestniczyły w zbiórce karmy dla bezdomnych kotów i psów, które są pod opieką lokalnych organizacji. Brały udział w spotkaniach, oglądały filmy edukacyjne przybliżające im pracę weterynarza. Podczas spotkań grupowych gościli u nich czworonożni przyjaciele z właścicielami. Dzieci poznały sposoby opieki i pielęgnacji psów, bezpiecznych zachowań przy nieznajomym psie. Brały udział w warsztatach z pracownikami Nadleśnictwa Mrągowo, podczas których poznały pracę leśnika i poszerzały wiedzę na temat zwierząt dziko żyjących. W okresie zimy na terenie przedszkola odbyły się warsztaty z panią leśnik. Zapoznała dzieci z gatunkami ptaków zimujących w Polsce. Uświadomiła również najmłodszych, w jaki sposób mogą mądrze pomóc ptakom przetrwać tą trudną dla nich porę roku. Zdobytą wiedzę dzieci mogły wykorzystać w praktyce uczestnicząc w akcji „Dokarmiajmy ptaki”.

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wielu powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach plastycznych dotyczącej tematyki zwierząt m.in.: „Giga- Laurka dla Strażników lasu” - organizator Lasy Państwowe, „Mieszkańcy mojego ogrodu” -organizator Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni, „Małe i duże zwierzęta żyjące w naturze” - organizator Starostwo Powiatowe w Mrągowie.

Wiosną we wszystkich grupach zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej, w ramach których dzieci zasiały nowalijki, a przedszkolaki z grupy V „Niezapominajki” wysiały kwiaty w pojemnikach z recyklingu. Sadzonki zabrały do domu, a także zasadziły w przedszkolnym ogródku kwiatowym.

Dzieci z grupy VI „Słoneczniki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Borowskiego Lasu. Uczestniczyły w warsztatach z panem leśnikiem i miały okazję przebywać na łonie natury i dostrzegać wartość środowiska przyrodniczego, odbierać świat natury wielozmysłowo.