Święto Flagi 2023

ŚWIĘTO FLAGI

Nasza ojczyzna ma kilka symboli: Mazurek Dąbrowskiego, Godło Polski, a także Flagę, która składa się z dwóch kolorów: biel i czerwień. Barwy te nie są bez znaczenia. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje dostojność, ale i majestat polskich władców. Flaga Polski ma także ciekawą historię. Jej początki sięgają X wieku. Niegdyś polscy książęta używali chorągwi jako symbolu. Chorągiew czerwona z białym orłem została uznana jako flaga narodowa na przełomie XIII i XIV wieku. Aktualne kolory naszej flagi zostały wprowadzone przez parlament w 1831 r. „…Biało-czerwonymi kolorami witano w Niemczech żołnierzy powstania listopadowego, udających się na emigrację. Biało- czerwone kokardy przypinali uczestnicy walk o niepodległość. Żołnierze powstania styczniowego 1863 r. zakładali biało- czerwone opaski. Pierwszą manifestacją, w czasie której niesiono biało- czerwone flagi, był pochód w Warszawie w 1916 r. z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy w dniu 1 sierpnia 1919 r. uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych, w której napisano: Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych   pasach, równoległych, z których górny ˗ biały, dolny zaś ˗ czerwony.


Po dwudziestu latach wolności polska flaga zniknęła z przestrzeni publicznej. W czasie niemieckiej okupacji za prezentowanie symboli narodowych groziła surowa kara. Pomimo to notowano liczne przypadki obchodzenia zakazanych świąt narodowych przy użyciu polskiej flagi. W czasie powstania warszawskiego specjalnie oznaczona biało- czerwona opaska, założona na prawe ramię, zastępowała polski mundur.  Dzisiaj możemy bez ograniczeń cieszyć się polską flagą. Pamiętajmy, że należy się jej szacunek. Nie powinna być szarpana wiatrem, moczona deszczem. Dbajmy o to, żeby zawsze była czysta. Biało- czerwona.”

 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W ramach obchodów tego dnia dzieci z naszego przedszkola poznały lub przypomniały sobie historię państwa polskiego i jego symbole poprzez rozmowy i oglądanie filmów edukacyjnych. Zajęcia w większości grup zakończyły się wykonaniem prac plastycznych, które można było podziwiać na tablicach grupowych w holach przedszkola. Wpajanie szacunku do naszej ojczyzny oraz jej symboli to jedno z priorytetowych założeń naszej placówki.

Opracowała: Justyna Godlewska

Bibliografia: https://muzhp.pl/pl/c/2224/flaga-polski