„WĘDRÓWKI MISIA RYSIA I ROZMOWY O ZDROWIU” – spotkanie w przedszkolu z panią Martą Kopaniec – pracownikiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Mrągowie

„WĘDRÓWKI MISIA RYSIA I ROZMOWY O ZDROWIU” – spotkanie w przedszkolu z panią Martą Kopaniec – pracownikiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Mrągowie

 

9 marca 2017r. przedszkolaki z grupy IV „Stokrotki” odwiedziła pani Marta oraz miś Ryś. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji tematyki dotyczącej higieny i zdrowia.

 

Pani Marta pracuje w Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Mrągowie w dziale zajmującym się promocją zdrowia. A co to jest Sanepid? Dzieci nie wiedziały, więc pani Marta zapytała, czy lubią lody? Odpowiedź uzyskała z okrzykiem: TAK! To właśnie Sanepid sprawdza sklepy, restauracje po to, żebyśmy nie chorowali np. po zjedzeniu lodów. Na pytanie: czemu dzieci nie chcą chorować odpowiedziały, że nie lubią jak boli je brzuch, nie mogą wtedy grać w piłkę, realizować swoich marzeń np. pojechać na wymarzone wakacje nad morze. Pani Marta wyjaśniła, że jeździ ze Stefkiem, albo tak jak dzisiaj z misiem Rysiem do różnych przedszkoli i szkół i opowiada o zdrowiu i higienie.

 

Nasz gość zapytał dzieci, jakie są 3 zasady, których trzeba przestrzegać, żeby zachować zdrowie? Są to:

1) higiena

2) zdrowe odżywianie

3) aktywność ruchowa.

Odnośnie higieny pani Marta zapytała dzieci jaka część ciała jest najważniejsza w naszym ciele jeżeli chodzi o higienę? (ręce). Dzieci sprawdzały czy mają coś na rękach, wiedziały, że są tam bakterie. Ale bakterie są nie tylko złe. Są to mali żołnierze – rycerze, a jest ich ok 5 milionów, którzy również dbają o nasze zdrowie. Jednym z czynników składających się na higienę to właśnie mycie rąk.

Pani z Sanepidu zapoznała dzieci z treścią opowiadania pt: „Jak się łapie grypę?”, w którym występowała Ociupinka, Dorotka, chora myszka, ciocia Róża, która wytłumaczyła dzieciom co to jest grypa? Jak się można nią zarazić? Jakie są objawy? W jaki sposób nabieramy odporności?

Pani Marta zaproponowała dzieciom zabawę w bakterie – posypała sobie ręce kolorowym brokatem, kichnęła, a następnie przywitała się z kilkorgiem dzieci przez podanie dłoni, a te dzieci przywitały się z innymi dziećmi. Bakterie – brokat miały na rękach oczywiście wszystkie dzieci z grupy. I właśnie tak się one roznoszą. Ale jest na szczęście pewne magiczne urządzenie, które trzeba mieć przy kichaniu, żeby się nie zarazić (chusteczki higieniczne). Pani Marta wyjaśniła, że gdy mamy katar powinniśmy mieć chusteczki w kieszeni, wysmarkać nos i wyrzucić ją koniecznie do kosza, bo jak schowamy ją do kieszeni to jest tam ciepło, rozmnażają się bakterie i jest ich wtedy bardzo dużo. Przenoszenie bakterii odbywa się też podczas wycierania nosa rękawem.

Kolejnym etapem spotkania było pokazanie prawidłowego sposobu umycia rąk wg kolejnych kroków.

Na pytanie: gdzie jest najwięcej bakterii dzieci odpowiedziały, że na wysypisku śmieci, w śmietnikach, a jeżeli chodzi o dom to w łazience. Okazało się, że nie tylko, są też na pilocie do telewizora, na klamkach, telefonach, na biurkach, bo dotyka je dużo osób.

Na pytanie, w jakich sytuacjach trzeba myć ręce, dzieci odpowiedziały, że jak są brudne, kiedy wracają z podwórka, kiedy skorzystały z toalety – rozmowa na temat konieczności umycia rąk w tych sytuacjach.

Pani Marta wyjaśniła, że dbanie o higienę o też mycie zębów, kąpiel całego ciała, zmienianie skarpetek, ubieranie się odpowiednio do pogody. Okazało się, że miś Ryś przygotował coś w swoim plecaku. Przygotował się na wyjście na podwórko. Dzieci określały co powinien założyć na dzisiejszy spacer: czy płaszcz przeciwdeszczowy, czy czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne?

Następnie odbyła się prezentacja Rysiowych przyborów do mycia – dzieci je nazywały, wyjaśniały sposób używania.

Na zakończenie dzieci kolorowały obrazek związany z dbaniem o zdrowie i higienę.

Dzieci podziękowały pani Marcie za spotkanie samodzielnie zrobioną laurką.

 

Pa, pa misiu Rysiu! Do następnego razu!

 

Opracowała: Marzena Krueger