AKTUALNOŚCI

Jak dokarmiać ptaki

poniedziałek, 09 maja 2022 10:35

PAMIETAJMY!! :

1. Nie karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub - co gorsza - spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Można natomiast dawać pieczywo suche (pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione) lub płatki owsiane, także gotowane warzywa i ziemniaki - w takiej jednak ilości, aby wszystko zostało całkowicie zjedzone w czasie jednego karmienia.

2. Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) - pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny (czyli nie prażony, solony czy słodzony). Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu jest dobrym sposobem - takie gotowe kulki w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny (trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom).

3. Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów (w których uwielbiają się kryć polujące na ptaki koty), a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu i odchody ptaków. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym.

 

I najważniejsze!  Gdy już zaczęliśmy akcję zimowego dokarmiania, należy takie dokarmianie przeprowadzać systematycznie, przez cały okres zimowy, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych odwiedzin.

 

 

mgr  Iwona Wojtkiewicz

nauczycielka Przedszkola Publicznego

Nr  1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

 

 

Źródło:

egoistka.pl

Effata - poradnik ekologiczny

 

 

Święto Ziemi 2022

poniedziałek, 09 maja 2022 07:27

Święto Ziemi w Przedszkolu „Stokrotka” w Mrągowie

22 kwietnia to ważna data dla naszego przedszkola, gdyż jak co roku nasze  przedszkole promuje postawy ekologiczne, a jednym z nich są  obchody święta - Dzień Ziemi. W tym roku był to szczególny dzień, ponieważ, we wszystkich grupach odbył się bal ekologiczny - „Bal witaminek”. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały bardzo ciekawe i pomysłowe stroje, które zostały  wykonane z odpadów i ekologicznych materiałów. Dzieci z radością prezentowały swoje kreacje. W czasie pokazu nasze przedszkolaki wspaniałymi piosenkami, wierszami, tańcami o ekologicznej treści opowiadały jak należy dbać o nasz wspólny dom, czyli Ziemię i całą przyrodę.

Czas ten minął  w wesołej atmosferze. Relacje z pokazów można będzie obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „występy naszych przedszkolaków”.  Życzymy miłych wrażeń podczas  oglądania.

Nasze przedszkole również  było organizatorem ekologicznego konkursu wojewódzkiego pt. „Segreguję- Warmię i Mazury ratuję”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace i laureatom serdecznie gratulujemy.

Priorytetem naszego przedszkola jest ochrona środowiska, uczymy od najmłodszych zachowań proekologicznych. Oszczędzajmy  energię, wodę, segregujmy śmieci.

Żyjmy ekologicznie. Pamiętajmy, że przyroda może istnieć bez człowieka, ale człowiek bez przyrody nie.

Opracowała: Anna Stankiewicz

 

Festiwal wiedzy w gr. VII

piątek, 29 kwietnia 2022 07:23

 

Artykuł – „Festiwal Wiedzy”

 

Nasze przedszkole co roku organizuje Festiwal Wiedzy, dając dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Celem festiwalu było rozbudzenie zainteresowań światem, który jest pełen ciekawych, często tajemniczych zjawisk. Poprzez proste doświadczenia, zabawy badawcze,  wspólne eksperymentowanie oraz rozwiązywanie zagadek nasze przedszkolaki zdobyły niesamowitą wiedzę z zakresu fizyki i chemii, która zaowocuje w przyszłej edukacji.

Taki, też jest cel organizowanego w naszym przedszkolu od kilku lat festiwalu wiedzy, w którym uczestniczą dzieci pięcio- i sześcioletnie.

Nauczyciele z pełnym profesjonalizmem przygotowali i przeprowadzili szereg  eksperymentów, angażując dzieci do zabawy w „małych naukowców”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie pod kierunkiem dorosłych wykonywały doświadczenia i eksperymenty.

Festiwal Wiedzy, który corocznie odbywa się w naszym przedszkolu, to nie tylko świetna zabawa połączona z nauką, ale także sposób na rozbudzanie zainteresowań technicznych, ciekawości świata i tym samych chęci jego zdobywania w trosce o jego przyszłość, także dla następnych pokoleń.

Mamy nadzieję, że wiedza, umiejętności oraz przeżycia zdobyte podczas festiwalu nauki staną się dla dzieci inspiracją do wiedzy zdobywanej w kolejnych latach edukacji. Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzicom ( pani Anecie Dmuchowskiej za zaangażowanie i pomoc w grupie VII „Fiołki”).

 

Opracowała: Klaudia Nadrowska

 

WSKAZÓWKI LOGOPEDYCZNE DLA RODZICÓW

czwartek, 17 lutego 2022 07:33

Na prawidłowy rozwój dziecka i jego powodzenia szkolne w dużej mierze wpływa mowa. Ułatwia ona nawiązywanie kontaktów społecznych, pozwala komunikować się z innymi, jest także narzędziem w zdobywaniu informacji. Dzięki mowie dziecko wyraża własne sądy, uczucia i upodobania. Zaburzenia i wady wymowy w znacznym stopniu utrudniają osiąganie sukcesów w szkole, w szczególności w zakresie czytania i pisania.

PRZEBIEG ROZWOJU MOWY U DZIECI

Wyróżniamy pięć podstawowych okresów kształtowania się mowy:

Okres prenatalny - już wtedy dziecko odbiera bodźce, kształtują się· ograny mające wpływ na artykulację.

Okres melodii (0-1 rok życia),

  • · W pierwszych miesiącach życia pojawia się głużenie – przypadkowe dźwięki. Głużenie obserwowane jest u wszystkich dzieci, również u głuchych. Około 5-6 miesiąca życia pojawia się gaworzenie. W przeciwieństwie do głużenia jest celowe.

Okres wyrazu (1-2 rok życia)

  • · Około pierwszego roku życia dziecko wymawia pierwsze wyrazy. W tym okresie dziecko rozumie znacznie więcej słów niż jest w stanie wypowiedzieć. Ich aparat artykulacyjny nie jest wystarczająco rozwinięty - dziecko jest w stanie wypowiedzieć jedynie niektóre głoski. W tym okresie powinny pojawić się samogłoski ustne (a, o, e, u, i) oraz spółgłoski (p, b, t, d, k, g, ch, w, f, ś, m, j, ń, n, l).

Okres zdania (2-3 rok życia )

  • · Wypowiedzi dziecka stają się coraz bardziej zrozumiałe dla otoczenia. W tym okresie u dzieci pojawiają się wszystkie samogłoski oraz większa część półgłosek (m, n, l, ł, j, ń, p, b, t, d, k, g, ch , f, w, ś, ź, ć, dź). Pod koniec tego okresu, u progu edukacji przedszkolnej pojawiają się też s, z, c, dz. ok życia),  Okres swoistej mowy dziecięcej (3-7 rok życia).· W wymowie dzieci 5-letnich powinny pojawić się głoski sz, rz (ż), cz, dż oraz głoska r . Dziecko kończące 6 rok życia powinno wymawiać poprawnie wszystkie głoski języka polskiego. Należy przy tym pamiętać, że nabywanie mowy jest procesem zindywidualizowanym i nie przebiega identycznie u wszystkich dzieci.

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE U DZIECI WADY WYMOWY

Sygmatyzm - czyli tzw. seplenienie - polega na wadliwej realizacji głosek szumiących (sz, ż, cz, dż), syczących (s, z, c, dz) i ciszących (s, ź, ć, dź).

Rotacyzm - charakteryzuje się niewłaściwym wymawianiem głoski (r).

Mowa bezdźwięczna - nieprawidłowa wymowa głosek dźwięcznych.

Nieprawidłowa wymowa głosek k, g.

Dalsza część artykułu: WSKAZÓWKI LOGOPEDYCZNE DLA RODZICÓW

 

Wyślij kartkę mundurowym na granicy

poniedziałek, 13 grudnia 2021 09:26

Wyślij kartkę mundurowym na granicy”- to nowa inicjatywa mająca na celu wsparcie mundurowych, którzy pełnią służbę na granicy polsko- białoruskiej. Mając na uwadze jak trudna jest sytuacja związana z kryzysem migracyjnym, każde słowa otuchy są dla żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej niezwykle ważne i potrzebne. Nasze Przedszkole „Stokrotka” także przyłączyło się do akcji. Dzieci z grupy VII „Fiołki” chcąc okazać wdzięczność służbom mundurowym za obronę granicy Polski, wykonały „kartki wsparcia”. Za pośrednictwem funkcjonariusza Straży Granicznej pani  Eweliny Bacza kartki zostały przekazane do Placówki Straży Granicznej w Bezledach na ręce ppłk SG Mariusza Harafa.

Opracowała: Martyna Nicewicz

   

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

wtorek, 07 grudnia 2021 11:12

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Oddychanie czystym powietrzem jest bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu, dlatego w Przedszkolu  „Stokrotka” 15 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Dzieci  poznawały sposoby ograniczenia zanieczyszczania powietrza i jego znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin oraz sposoby praktycznego wykorzystania powietrza przez człowieka. Bez powietrza nie można żyć, więc wszyscy powinni dbać o to, by było czyste. Dzieci z grupy VII „ Fiołki” przygotowały plakat tematyczny, który został wyeksponowany w holu głównym przedszkola,  by również rodziców uwrażliwić na istotny problem zanieczyszczenia powietrza-  problem naszych czasów.

 

Opracowała: Martyna Nicewicz

 

Andrzejki 2021

czwartek, 02 grudnia 2021 09:26

Andrzejki

26 listopada w Naszym Przedszkolu odbyła się impreza Andrzejkowa. Dzieci mogły poznać ludowe zwyczaje oraz obrzędy związane z tym świętem. Przedszkolaki zostały  uwrażliwione na piękno tradycji. Tego dnia Pociechy z Przedszkola „Stokrotka” przeniosły się w magiczny świat wróżb. Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, Panie w przedszkolu zorganizowały swoim wychowankom super zabawy - były wróżby oraz konkursy, tj. wróżenie z butów, lanie wosku, losowanie butelką zawodu, jaki dzieci będą wykonywać w przyszłości. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości i były okazją do wspólnej cudownej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo podobał się Naszym dzieciom szczególnie, że tradycyjnie tańcowały i szalały przy dźwiękach wesołej muzyki oraz urzędowały przy słodkim, zdrowym poczęstunku. Cóż to był za wspaniały dzień!

 

 

Opracowała: Julita Mantei

   

Strona 4 z 33