AKTUALNOŚCI

„Smacznie, zdrowo, kolorowo” Festiwal Wiedzy 2014

czwartek, 20 marca 2014 10:15

„Smacznie, zdrowo, kolorowo”

„Smacznie, zdrowo, kolorowo” pod takim hasłem w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie  w dniu 14.03.2014r odbył się Festiwal  Wiedzy o zdrowym żywieniu.  Było to jedno z wielu  działań w ramach ubiegania się o certyfikat „Zielona Flaga”. W festiwalu   brały  udział dzieci z grup od V do VII, a więc 5 i 6-latki oraz dzieci 4-letnie z grupy „Maki”.  Poprzedzony on  był konkursem plastyczno-technicznym pt. „Zdrowie na moim talerzu”,  skierowanym do dzieci i rodziców z naszej placówki.  Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce właśnie podczas Festiwalu Wiedzy. Za wykonane prace wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy i nagrody. Uczestników konkursu było dużo, prace bardzo pomysłowe i ciekawe, zdobią one teraz hol naszego przedszkola zachęcając tym samym do zdrowego odżywiania.
„Witamy wszystkich serdecznie w naszej krainie.
Nikogo zdrowie tu nie ominie,
Za chwilę każde dziecko się dowie,
Co dobrze jest  jeść na zdrowie” .
Tym miłym akcentem nauczycielka Teresa Bączek powitała wszystkich zgromadzonych na przedszkolnej uroczystości zapraszając jednocześnie uczestników do zaprezentowania przygotowanych przez nich krótkich  programów. Dzieci ze starszych grup pod przewodnictwem swoich nauczycielek: Danuty Krzymowskiej, Sylwii Duda, Iwony Wojtkiewicz, Mileny Filipkowskiej, Teresy Bączek, Marii Ordyszewskiej poprzez wiersze, piosenki, krótkie inscenizacje zachęcały wszystkich do zdrowego stylu życia, nabywania prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków. Pomiędzy występami poszczególnych grup były krótkie przerywniki w postaci zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Była też wspólna piosenka „Witaminki, witaminki”.  W dalszej części spotkania Pani Dyrektor Elżbieta Połomka oraz nauczycielka Anna Stankiewicz, która była  odpowiedzialna za konkurs, wręczyły wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy. Uwieńczeniem całej uroczystości były przygotowane przez   nauczycielkę Ewę Kuźmińską  wraz z grupą III „Maki” talerze ze  zdrową przekąską. Czterolatki wręczyły wszystkim grupom „wielkie talerze zdrowia”. Były na nich suszone owoce i warzywa, między innymi: jabłka, morele, śliwki, orzechy, pistacje, migdały, słonecznik, banany, papryka. Po zakończeniu festiwalu wszystkie dzieci w swoich grupach wzbogacały swój organizm w potrzebne dla ich rozwoju witaminy zajadając w/w pyszności. Festiwal Wiedzy bardzo podobał się wszystkim. Dzięki niemu dzieci  w naszym przedszkolu wiedzą,  czemu służy właściwe odżywianie, dostrzegają  konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia, rozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia.
Teresa Bączek nauczycielka Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

Audyt wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie

środa, 12 marca 2014 19:04

SZKOŁY DLA EKOROZWOJU AUDYT DLA PRZEDSZKOLI i KLAS 1-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Audyt ekologiczny przedszkola i szkoły został stworzony, tak aby uczniowie klas 1-3 mogli przeprowadzić go jedynie przy niewielkiej pomocy osób dorosłych, a wychowankowie przedszkola wspierani przez wychowawców mogli odpowiedzieć na większość zawartych w nim pytań. Może on zastosowany w tej formie, w jakiej został przygotowany lub można do niego dodawać własne pytania, zadania dla dzieci. Ważne, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą i wiedzą dzieci, jeśli nawet pojawi się dużo odpowiedzi negatywnych, to tylko znak, że podejmujecie właśnie dobry krok aby zmienić  Wasze otoczenie na bardziej przyjazne środowisku i dzieciom. Eko-Komitet powinien wykorzystać wyniki audytu do wyboru działania lub działań na których chciałby skupić się w danym roku szkolnym - czyli powinny znaleźć się w Waszym planie działania.Obszary tematyczne jakie bada formularz audytu:
ŚMIECI I ODPADY,
ENERGIA, WODA,
TRANSPORT I AKTYWNOŚĆ,
ZDROWA ŻYWNOŚĆ W SZKOLE.
ZIELONE TERENY PRZYSZKOLNE.
Audyt do obejrzenia i przeczytania w formacie pdf wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie.

 

Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

poniedziałek, 10 marca 2014 16:29

Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

Co to jest fast food i junk food?

Fast food - żywność ta uboga jest w wartościowe składniki takie jak białko, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne. Do przykładowych produktów, które zaliczane są do fast foodów należą: frytki, hotdogi, hamburgery oraz coraz popularniejsze kebaby. Kaloryczność żywności fast food jest bardzo wysoka. Przykładowo porcja małych frytek wynosi ok. 250 kcal, duża porcja to już 500 kcal. Tyle samo, bo aż 500 kcal mają popularne kanapki serwowane w restauracjach fast food. W obliczu epidemii otyłości wiele restauracji oraz barów serwujących dania typu fast food nie chcąc stracić klientów, w swoim menu zamieszcza sałatki oraz surówki warzywne i owoce.

Junk food - określa jedzenie śmieciowe, czyli żywność, która jest tania, produkowana w łatwy sposób i uboga pod względem dietetycznym. Często wraz z junk foodem łączone jest określenie pustych kalorii. Jedzenie to nie dostarcza pełnowartościowych składników odżywczych oraz niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu składników mineralnych i witamin.

Dalsza część artykułu: Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

 

BIAŁY DZIEŃ

sobota, 08 marca 2014 07:13

BIAŁY DZIEŃ
Pomimo, że wokół nas znikł już śnieg i wszędzie robi się coraz zieleniej, to 7 marca w naszym przedszkolu zrobiło się ponownie biało. Dlaczego? Przedszkolaki i te małe i te duże obchodziły „Biały Dzień”. Akcja ta miała na celu uświadamianie dzieci jak ważne są w naszej codziennej diecie białe produkty jak mleko, sery, ryby, warzywa i owoce o białym miąższu itp.. Każda grupa tego dnia przygotowała samodzielnie pyszną sałatkę owocową, a później były wspólne zabawy np. rysowanie kaszą manną, białą farbą, zabawy ruchowe i muzyczne nawiązujące do tematu dnia. Cały dzień upłynął w białej i miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasze starania o zdrowe odżywianie się naszych pociech mają i będą miały odzwierciedlenie podczas przygotowań posiłków w ich domach.

Opracowała Milena Filipkowska

 

„CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”

poniedziałek, 03 marca 2014 16:25

„CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”
W dzisiejszych czasach ceni się śmiałość i brak zahamowań. Wielu rodziców oczekuje więc od swojego dziecka odwagi i irytuje ich jego bojaźliwość. Wstydzą się jej przed otoczeniem, a może i sami przed sobą, uważając, że widocznie ponieśli porażkę wychowawczą. Tymczasem niektóre lęki są naturalnym etapem rozwoju. My dorośli nauczyliśmy się skrywać własne lęki tak, aby nie przeszkadzały nam w codziennym życiu. Małe dzieci nie mają jeszcze tak mocno wykształconych mechanizmów obronnych. Ich lęki widać jak na dłoni.

Dalsza część artykułu: „CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”

   

GIEŁDA KSIĄŻEK I GIER

piątek, 28 lutego 2014 07:10

GIEŁDA KSIĄŻEK I GIER
W wielu domach można znaleźć książki i gry, którymi już nasze dzieci nie chcą się bawić ani czytać. Z jednych już wyrosły, a inne są dla nich zbyt dobrze znane i leża gdzieś zapomniane, a przecież dziecko to taki mały odkrywca lubi poznawać nowe rzeczy, słuchać nowych przygód. Nasze przedszkole organizując giełdę książek i gier pokazało jak bezpłatnym sposobem można temu zaradzić. Przedszkolaki przez kilka dni przynosiły do przedszkola swoje książki i gry, którymi już się nie bawią, otrzymywały za to żetony, które później mogły wymienić na inne gry lub książki w dniu giełdy.  Sondaż przeprowadzony po wymianie wśród uczestników, wskazał na zadowolenie dzieci i rodziców z wymiany rzeczy. Może kolejny rok zaobfituje w większe rozmiary tej akcji, do czego Państwa  zachęcamy
i zapraszamy.
Opracowała Milena Filipkowska

 

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym

poniedziałek, 24 lutego 2014 19:09

 

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym


Prawidłowy sposób odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym ma decydujący wpływ na właściwy rozwój,  zdrowie, sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Przyzwyczajenia z okresu dzieciństwa mają duży wpływ na model żywienia w wieku dojrzałym. Nieprawidłowe żywienie powoduje zaburzenia procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych. Skutki niewłaściwego sposobu żywienia dzieci  rzutują na  zdrowie w okresie dorosłym. Przez właściwe odżywianie dzieci przedszkolnych należy rozumieć przede wszystkim odpowiednie do zapotrzebowania spożywanie składników odżywczych i pokrycie potrzeb energetycznych. W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty o wysokiej wartości odżywczej zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, błonnik, białko, witaminy, składniki mineralne. Bardzo ważnym elementem racjonalnego żywienia dziecka jest regularność posiłków, czyli odpowiednia  ilość w ciągu dnia i ich prawidłowe rozłożenie w czasie. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno spożywać 4-5 posiłków dziennie, w tym trzy podstawowe ( śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwa mniejsze dodatkowe (drugie śniadanie i podwieczorek). Dzieciom uczęszczającym do przedszkola placówka powinna zapewnić trzy posiłki dziennie, przy czym pierwszym powinno być śniadanie. Rodzice powinni mieć świadomość, że dziecko które przebywa w przedszkolu od bardzo wczesnych godzin porannych, powinno w domu przed wyjściem zjeść mały posiłek. Niejedzenie śniadania skutkuje spadkiem glukozy we krwi, co jednocześnie skłania dziecko do sięgania po słodkie przekąski, dlatego ważna tutaj rola rodziców, aby dopilnować zjedzenia przez dziecko pierwszego, ważnego posiłku i nie podtykanie „słodkiego małe co nieco”.

Dalsza część artykułu: Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym

   

Strona 23 z 33