Zachowania i emocje dziecka, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem

Zachowania i emocje dziecka, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem

Rodzice, których dzieci rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem po raz pierwszy, mają przed sobą nowe wyzwanie - jak przygotować malucha do przedszkola, by czas adaptacji w przedszkolu był dla dziecka, ale także dla rodzica  najmniej stresujący?

Najważniejsze w okresie adaptacji jest odpowiednie podejście i przygotowanie rodzica. Nic tak nie zniechęca dziecka do przedszkola, jak widok mamy płaczącej. Nie należy straszyć dziecka przedszkolem. Należy za to mówić mu, że pozna nowych kolegów, że będzie mógł zobaczyć i bawić się zabawkami, których nie ma w domu.

Ważnym czynnikiem jest wprowadzenie regularności tak, by pewnym zajęciom towarzyszyły rytuały, szczególnie poranne. Będzie to łagodziło stres związany z rozstaniem z rodzicem. Nerwowy poranek to nerwowy dzień w przedszkolu.

Cenną wskazówką jest uczenie dzieci samodzielności. To najlepsze co można uczynić dla przedszkolaka. Dziecko samodzielne jest pewniejsze siebie i mniej zagubione w nowej sytuacji. Nie musi ciągle prosić o pomoc. Takiemu dziecku jest po prostu łatwiej. Nie chodzi o to, by

 

ułatwić nauczycielkom prace, ale by ułatwić dziecku życie przedszkolne. Oczywiście, dziecko nie musi umieć wszystkiego, ale dobrze by umiało: korzystać z toalety, podciągać majteczki, w miarę samodzielnie jeść ( chodzi o to by umiało nabrać zupę, trafiało łyżką do buzi,czy nabiło mięso na widelec), by podejmowało próby samodzielnego ubierania i rozbierania się, umiało umyć ręce i wytrzeć je ręcznikiem. Samodzielność, to także umiejętność sprzątania po sobie, chociażby zabawek.

 

 

W przedszkolu panuje zasada - więcej wygody niż mody. Najlepiej sprawdzają się spodnie dresowe, leginsy i T-shirt. Dziecko łatwiej się rozbierze, ubranie nie będzie krępować jego ruchów. Unikaj zamków, guzików, sznurówek- to ułatwi dziecku samodzielność.

Należy uświadamiać dziecku, że kiedy wychodzisz zawsze wracasz. Najprostszym sposobem na to jest zostawienie dziecka z dziadkami, ciocią i wyjdź z domu np.: na spacer.

Istotne jest powiedzieć dziecku, kiedy dokładnie po nie przyjdziesz i dotrzymywać danego słowa. Należy stosować dla dziecka  łatwe ramy czasowe np.: Przyjdę po Ciebie po obiedzie/podwieczorku .Dotrzymanie słowa jest niezwykle ważne, bo dzięki temu dziecko będzie w kolejnych dniach czuło się bezpieczniej, wiedząc, kiedy po nie wracasz.

Pożegnanie to najbardziej stresujący element związany z pójściem do przedszkola. Powinno ono być krótkie, a rodzice czuli, ale nie za bardzo, bo zbytnia czułość lub oziębłość może utrudnić dziecku rozstanie. Nie należy przeciągać pożegnania, bo to wpływa nie tylko źle na dziecko, ale i na twoją wiarygodność.

Im więcej buziaków i przytulasów dziecku dajesz, tym bardziej dajesz mu do zrozumienia, że martwisz się o nie, nie wierzysz w jego samodzielność i co najgorsze, że w przedszkolu może nie jest wcale tak fajnie, jak się wydawało Nie zaglądaj też przez drzwi, okna do sali. Jak już weszło do środka, daj mu spokojnie oswoić się z sytuacją. Po pierwszym dniu w przedszkolu dzieci reagują różnie. Jeśli dziecko nie płakało i było zadowolone, nie zdziw się jeśli zacznie płakać po kilku dniach. Dzieje się tak, ponieważ dziecko wybawiło się nowymi zabawkami, poznało przedszkole i już jest ono znudzone, dlatego woli zostać w domu z rodzicami. Kiedy odbieramy dziecko z przedszkola należy powiedzieć mu, że jesteśmy z niego dumni, że tęskniliśmy i cieszymy się, że je widzimy.

Pierwszy tydzień, a nawet miesiąc może być trudny zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Okres adaptacji w przedszkolu może być różny, jednak nie ulegajmy w tym, aby zostało w domu. Nauczy się wtedy,  że przedszkole to miejsce, którego można uniknąć płacząc czy tupiąc. Prędzej czy później wykorzysta wiedzę robiąc awanturę jeszcze większa niż zwykle.

Ważne jest, aby nie zadawać dziecku od razu po wyjściu z przedszkola, zbyt wielu pytań. To może stresować je. Gdy dziecko nie chce opowiadać o tym jak minął mu dzień nie należy wymuszać odpowiedzi. W okresie adaptacji takie pytania mogą powodować stres.

Adaptacja w przedszkolu to naprawdę trudny czas w życiu dziecka. Nie należy oceniać i porównywać  swojego dziecka z jego rówieśnikami. Każde dziecko musi przeżyć to w swoim tempie. Ważne jest, aby być cierpliwym, wspierać swoje pociechy i nie stwarzać dodatkowych problemów. Duża rolę w przygotowaniu dziecka do pójścia do przedszkola jest czytanie bajek związanych z przedszkolem, których na rynku jest wiele.

Jeśli rodzic ma jakiekolwiek pytania, wątpliwości, obawy najlepszym ich rozwiązaniem jest rozmowa z nauczycielem swojego dziecka. Na pewno wspólnie można wiele.

Opracowała: Klaudia Nadrowska