No images
Odsłon : 440429

SPOTKANIE DLA RODZICÓW I MIESZKAŃCÓW MRĄGOWA W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 1 „STOKROTKA” W MRĄGOWIE - Z TRENEREM SZKOŁY SAMOOBRONY IRON KAV MAGA ORAZ POLIACJANTEM

 

8 października 2018r. w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl spotkań realizowanych w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny na maxa”.

 

Program jest skierowany do wszystkich osób dorosłych zainteresowanych spotkaniami ze specjalistami. Dotyczy on dzieci i osób bliskich dziecku, które również powinny zadbać o swoje emocje, relacje z dzieckiem i innymi osobami. W końcu są one dla dzieci wzorem do naśladowania. „Bezpieczny” z nazwy programu to dziecko, którego bezpieczeństwo jest w tym programie najważniejsze. O bezpieczeństwo dzieci dbają nauczyciele i pracownicy przedszkola, rodzice, opiekunowie, babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie, starsze rodzeństwo. Celem programu jest wzbudzenie u wszystkich tych osób refleksji, wprowadzeniu znaku zapytania, zastanowieniu się nad tym, czy moje dziecko jest bezpieczne, tak ma maxa i pokazanie wszystkim tym osobom, jak zapobiegać wypadkom z udziałem dzieci. Program zajmuje się profilaktyką zachowań, czyli pokazaniem rodzicom i opiekunom dzieci, co robić, aby nie dopuścić do pojawienia się zachowań, z których często trudno jest wyjść, a można było temu zaradzić wcześniej. Program zakłada rozpoczęcie działań od samego siebie. Świata nie zmienimy - możemy zmienić tylko nasze myślenie.

 

Na pierwsze spotkanie zaproszenia otrzymali wszyscy rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. Zaproszenia umieszczone zostały także w kilku miejscach w Mrągowie: Bibliotece Pedagogicznej, Bibliotece Miejskiej w oddziale  dla dzieci, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Mrągowie, Urzędzie Miasta Mrągowo i Urzędzie Gminy Mrągowo, w pobliskim supermarkecie „Na górce”.

W spotkaniu na temat „CIEKAWE FORMY UPRAWIANIA SPORTU RAZEM Z DZIECKIEM” uczestniczyło 15 rodziców i 13 nauczycieli pracujących w przedszkolu. Jako pierwsza zabrała głos pani Ewa Alisson prowadząca szkołę samoobrony Iron Krav Maga w Mrągowie w LO nr 1 na ul. Sobczyńskiego 1a (naprzeciwko wejścia do Lidla). Pani Ewa wraz z 2 uczestnikami zajęć przedstawiła już wcześniej naszym przedszkolakom założenia zajęć oraz pokazała elementy samoobrony, jakie poznają dzieci podczas zajęć. Szkoła samoobrony Krav Maga to jedna z propozycji ciekawej formy uprawiania sportu razem z dzieckiem. Chociaż treningi odbywają się oddzielnie dla dzieci, oddzielnie dla dorosłych to dyscyplina jest ta sama. Możecie państwo trenować z dzieckiem w domu, macie wspólny temat do rozmów, budujecie relację z dzieckiem, dziecko ma poczucie sukcesu i wiary we własne możliwości, państwo macie pewność, że wasze dziecko poradzi sobie podczas napaści, próby kradzieży itp. a nie jesteście z dzieckiem przez cały czas. Czasy są trudne, coraz więcej jest osób niebezpiecznych, które kilka godzin po rozboju nie wiedza, co robiły wcześniej. A to możemy być my, albo nasze dziecko. Możemy znaleźć się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. I co potem? Oby tylko torebka lub plecak…

Dlaczego warto wybrać szkołę samoobrony Iron Krav Maga z Mrągowa?
1. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli – rodzic, dziecko i jego rodzeństwo mogą mieć wspólne zainteresowania. Zajęcia dla dzieci odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17:30, dla dorosłych w poniedziałki i środy o godz. 18:30.
2. Można nauczyć się jak się bronić przed napaścią, porwaniem, kradzieżą.
3. Program treningowy zawiera skuteczne techniki adekwatne do wieku.

4. Krav Maga Kids uczy: dyscypliny, rozwija sprawność fizyczną, jest alternatywą dla tabletu, smartfona i gier komputerowych, jest szansą dla dziecka, aby nie stało się popychadłem, ofiarą w szkole.

Drugi z tematów poruszonych na spotkaniu 8 października 2018r. był następujący: „DZIECKO W RUCHU DROGOWYM BEZPIECZNE NA MAXA”. Spotkanie poprowadziła pani policjant Dorota Kulig -  Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie.

Przedszkolaki uczestniczyły już w spotkaniach z policjantami w przedszkolu i poza nim, uczyły się, w jaki sposób bezpiecznie przejść przez jezdnię, na jakim świetle trzeba się zatrzymać, na jakim można iść, jak zachować się w środkach komunikacji publicznej. Teraz pani Dorota przedstawiła, w jaki sposób rodzice i opiekunowie mogą dzieciom w działaniach na rzecz bezpieczeństwa pomóc lub zaszkodzić. Dorośli są dla swoich dzieci wzorem do naśladowania. Warto zastanowić się, co dzieje w głowie dziecka, kiedy poznaje dwa różne sposoby postępowania w tej samej sytuacji, np. przechodzenia przez przejście na zielonym świetle? Brak zaufania do dorosłych? Nie wie, komu wierzyć? Rodzą się emocje, z którymi mały człowiek często nie może sobie poradzić. Uczucia się nasilają i tworzą się problemy.
Po spotkaniu rodzice mieli jeszcze kilka pytań do pani policjant na temat bezpiecznego podróżowania z dziećmi. Uczestnicy spotkania otrzymali propozycje zabaw do wykorzystania w czasie podróży z książki „Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży” M. Przewoźniak, A. Sobich oraz listę Stowarzyszeń Sportowych działających w Mrągowie.

 

Opracowała: Marzena Krueger