O oszczędzaniu energii w domu i środowisku lokalnym

 

Oszczędzając energię elektryczną możemy dbać o nasze środowisko na co dzień. Niewielkim wysiłkiem można obniżyć koszt eksploatacji urządzeń elektrycznych. Ekonomiczne korzystanie z prądu polega na zużywaniu go w takich ilościach, które zapewniają pełen komfort pracy. Mniejsze zużycie energii ma wiele pozytywnych stron – możemy oszczędzić pieniądze i równocześnie pomóc środowisku. Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, ropy lub gazu. Dlatego też rozsądne używanie energii pomaga nam zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość.

Przeciętny dom w Polsce marnuje energię w kwocie ponad 1000zł rocznie w wyniku braku sprawnego systemu jej oszczędzania. Dobra izolacja i oszklenie są kluczowymi miejscami strat ciepła: prawie 50% całkowitych strat ciepła traconych jest w domu przez nieszczelne poddasze i ściany, źle zaizolowane ramy okienne czy pojedyncze szyby w oknach. Także ok. 20% ciepła tracone jest przez otwory wentylacyjne i przeciągi.

Struktura zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym przedstawia się następująco:

 

Wykres przedstawia zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym (bez ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) zużywającym 1900 kWh energii rocznie. Źródło: Agencja Rynku Energii S.A.

 

Oto kilka sposobów na oszczędzanie energii w domu:

 

Gotowanie

 • Używajmy wody od razu po zagotowaniu. Ponadto jeśli przed chwilą nasz czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Częste, ponowne gotowanie jest niepotrzebne i zużywa energię. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia.
 • Stosujmy odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków.
 • Pamiętajmy by podczas gotowania na gazie płomienie z palnika nie wychodziły poza obrys garnka czy patelni.

 

Lodówka i zamrażarka

 • Bardzo ważna w oszczędzaniu energii w lodówkach jest izolacja termiczna zapewniana przez uszczelnienia na drzwiach urządzenia. Sprawne uszczelki powinny utrzymać włożoną kartkę papieru przy zamkniętych drzwiach.
 • Lodówka powinna być postawiona jak najdalej od okien kuchennych i piekarników.
 • Regularnie odmrażajmy lodówkę i zamrażarkę. Gruba warstwa lodu jest dodatkową izolacją, a urządzenie by utrzymać wymaganą temperaturę będzie zużywać więcej energii.
 • Optymalną temperaturą w lodówce jest od 2 do 3oC a w zamrażarce -15oC.
 • Lodówko-zamrażarka klasy “A” zużywa 3/4 energii mniej niż 10-letnie modele. Najbardziej energooszczędne urządzenia oznaczone są symbolami A, A+ lub A++. Szczególnie w przypadku chłodziarek i zamrażarek kategoria B jest dużo mniej energooszczędna. Model A potrzebuje około 15% więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40% więcej niż urządzenie A++.

 

Ściany, dachy, okna, drzwi

 • Dziury w izolacji ścian są jedną z najczęstszych przyczyn marnotrawstwa energii w naszym domu. Zatkanie i zaizolowanie nieszczelności w ścianach pozwoli na zmniejszenie strat ciepła ze ścian o 60% i zmniejszy wysokość rachunków za ogrzewanie.
 • Przez zaizolowanie poddasza do optymalnej grubości ok 300mm, możemy zaoszczędzić ponad 1/3 kosztów ogrzewania.
 • Instalacja podwójnych szyb w oknach pomoże zredukować upływ ciepła przez okna o połowę. Nawet jeśli nie stać nas na wymianę okien w całym domu, zróbmy to chociaż w największych pomieszczeniach gdzie straty ciepła są największe.
 • Zainwestujmy w taśmy uszczelniające do drzwi i okien. Zasuwajmy zasłony po zmierzchu by zapobiec ucieczce ciepła.

 

Woda

 • Naprawmy cieknące krany.
 • Używajmy prysznica zamiast brać kąpiel w wannie.
 • Podczas mycia zębów zakręcajmy wodę.
 • Zamiast zmywać naczynia ręcznie warto jest zrobić to w zmywarce. Zużycie wody w dobrych modelach zmywarek sięga tylko 36 litrów na cykl. By umyć ręcznie tą samą ilość naczyń w zlewie zużyjemy ponad 100 litrów.

 

Ogrzewanie i ciepła woda

 • Ogniwa fotowoltaiczne to proste systemy paneli zamontowanych na dachach, które zamieniają światło słoneczne na elektryczność. Mogą dostarczyć ponad połowę zapotrzebowania domu na elektryczność. Przekłada się to nawet na 50% oszczędności na rachunkach za energię.
 • Podobnie słoneczne panele do podgrzewania wody mogą zapewnić 60% – 70% domowego zapotrzebowania na ciepłą wodę.
 • Ogrzewanie i ciepła woda stanowią nawet 60% rocznych wydatków. Jeśli nasz bojler ma ponad 15 lat powinien zostać wymieniony na nowy. Instalacja wysoko wydajnego bojlera pomoże zaoszczędzić nawet 1/3 na rachunkach.
 • Poprzez zaizolowanie zbiornika na ciepłą wodę i rur, zredukujemy upływ ciepła nawet o 75%.
 • Obniżenie temperatury ogrzewania o 1 stopień daje oszczędność na poziomie 6% energii. W łazience powinno być 22-24°C, a w pokoju dziecięcym 22°C. W pokoju dziennym wystarczy 20°C, w kuchni trochę mniej, a w sypialni w zupełności wystarczy 16°C.

 

Oświetlenie

 • Koszty oświetlenia stanowią 10% do 15% rachunków za elektryczność.
 • Kupując energooszczędne żarówki możemy obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet o 3/4. Obowiązuje zasada: wszędzie, gdzie światło świeci się dłużej niż godzinę dziennie, żarówki powinny być zastąpione przez oświetlenie energooszczędne. Żarówki energooszczędne można najczęściej kupić w klasach o mocy między 5 (co odpowiada 25-watowej żarówce) i 20 wat (co odpowiada 100-watowej żarówce). Mają długą żywotność. Dobre markowe żarówki mają wytrzymałość do 13 000 godzin, a więc pracują prawie 13 razy dłużej niż tradycyjne.

Żarówki przeznaczone dla gospodarstw domowych posiadają etykietę energetyczną, która określa ich klasę efektywności. Podział obejmuje klasy od A (bardzo efektywna) do G (nieefektywna). Kryteriami klasyfikacji żarówek są energia świetlna i pobrana moc. Obie wartości muszą być podane na opakowaniu. Niskowoltowe żarówki halogenowe i reflektorowe są wyłączone z tej klasyfikacji. Świetlówki znajdują się w klasach A i B, żarówki halogenowe o napięciu sieciowym bez reflektora w klasach D i E. Tradycyjne żarówki nie wychodzą ponad klasę D.

Trzeba pamiętać, że przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła zużycie energii wzrasta, a żywotność żarówki ulega znacznemu skróceniu.

 

Rodzaje żarówek energooszczędnych

Świetlówka

Charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, wysoką efektywnością świetlną (ok. 104 lm/W, podczas gry żarówka tradycyjna: ok. 16 lm/W) i długą żywotnością (ok. 18 000 godzin pracy). Za pomocą elektronicznego statecznika (EVG) – urządzenia, które ogranicza zużycie prądu płynącego przez świetlówkę – przy niższym zużyciu energii, ponad 40% energii jest przetwarzane na widzialne światło. W przypadku tradycyjnej żarówki jest to tylko 5-10%.

Lampy halogenowe

Szczególnie efektywne są niskowoltowe żarówki halogenowe, pokryte warstwą podczerwieni. Zużywają one o jedną trzecią energii mniej niż zwykłe, niskowoltowe żarówki halogenowe i mają wyższą żywotność.

Białe wysokowydajne diody LED

Osiągają wydajność świetlną 10-60 lm/W i są prawie tak samo wydajne jak energooszczędne żarówki. Ich żywotność wynosi do 100 000 godzin. Zużywają bardzo mało energii.

 

Urządzenia domowe

 • Kupowanie “wydajnych energetycznie” urządzeń domowych znacząco obniża zużycie energii. Pralka o najwyższej klasie energetycznej “A++” zużywa o 30% – 40% mniej energii w stosunku do starych modeli niższych klas.
 • Wyłączajmy drukarkę gdy jej nie używamy. Ponad 90% jej energii zużywanej jest w ciągu roku na stand-by!! Pozostałe 10% to samo drukowanie!
 • Ustawmy nasz komputer na przechodzenie w stan wstrzymania lub hibernację w czasie bezczynności.
 • Jeśli wykorzystujemy komputer do prac biurowych i multimediów (filmy, muzyka), zwróćmy uwagę na zastosowanie energooszczędnych podzespołów w naszym PC. Zainwestujmy w energooszczędne procesory i karty graficzne. Możemy także rozważyć kupno laptopa.
 • Uruchamiajmy pranie w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00. Ceny jednostkowe prądu w okresie nocnym w zależności od taryfy i dostawcy energii są na ogół dwa razy niższe niż w dzień.

 

Wykorzystane strony internetowe:

RWE Stoen "Przewodnik domowy" 
http://eco-zone.pl/kategorie/oszczedzanie-energii/ 

Opracowała: Marzena Krueger